Oświecenie, charakterystyka epoki

OŚWIECENIE to nurt w kulturze a także okres w historii Europy, który określany jest ramami czasowymi 1688-1789. Jest to okres umiejscowiony między dwoma innymi epokami, jakimi są barok i romantyzm, określany bardzo często, jako wiek rozumu. Twierdzenie to wzięło się z tego, iż ludzie żyjący w okresie oświecenia najbardziej cenili wszystko to, co można pojąć rozumem. Do najważniejszych cech oświecenia zalicza się sekularyzację państw europejskich a także sformułowanie praw człowieka. Charakterystyczne dla okresu było rozdzielenie państwa od Kościoła, ogromne znaczenie przypisywane myśli ludzkiej oraz podkreślanie wagi praw jednostki i jej znaczenia.

Oświecenie to epoka w historii Europy, która trwała od końca XVII wieku do początku XIX wieku. Był to okres głębokich przemian intelektualnych, kulturowych, politycznych i społecznych, których podstawą była wiara w moc rozumu i nauki jako narzędzi do rozwiązania problemów ludzkości i poprawy warunków życia. W tym czasie kładziono nacisk na edukację, wolność słowa, równość wobec prawa i krytyczne myślenie. Idee oświecenia miały ogromny wpływ na rozwój współczesnego świata, w tym na kształtowanie się nowoczesnych demokracji i systemów prawnych.

Rewolucja Francuska, będąca jednym z najważniejszych wydarzeń oświeceniowych, zainicjowała serię zmian w Europie, przynosząc zasadnicze przekształcenia w strukturach politycznych i społecznych. Zakończyła feudalizm we Francji, wprowadziła zasady równości obywatelskiej i laicyzacji państwa. Te zmiany miały szeroki oddźwięk w całej Europie i na świecie, inspirowały do walki o niepodległość i reformy w innych krajach.

W Stanach Zjednoczonych, oświeceniowe ideały wolności, demokracji i równości znalazły odzwierciedlenie w Konstytucji USA, która stała się fundamentem amerykańskiego ustroju politycznego. Idee liberalizmu, promujące wolność jednostki i wolny rynek, stały się podstawą ekonomicznego rozwoju kraju, co umożliwiło szybką industrializację i wzrost gospodarczy.

Wielka Brytania, mimo zachowania ustroju monarchii, podjęła reformy inspirowane oświeceniowymi ideałami, co przyczyniło się do rozwoju wolności obywatelskich i gospodarczych. To z kolei stworzyło warunki do przeprowadzenia rewolucji przemysłowej, która zainicjowała nową erę w historii ludzkości, przekształcając społeczeństwa agrarne w społeczeństwa przemysłowe.

W Prusach i Austrii wprowadzono absolutyzm oświecony, gdzie monarchowie, tacy jak Fryderyk Wielki i Józef II Habsburg, starały się reformować państwo zgodnie z radami filozofów oświecenia, zachowując jednocześnie silną władzę. Dążyli do modernizacji administracji, wprowadzenia reform edukacyjnych i tolerancji religijnej.

W Polsce idee oświecenia miały wpływ na powstanie Konstytucji 3 maja, która była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Konstytucja ta była próbą reformy i modernizacji Rzeczypospolitej, wprowadzając elementy demokratyczne i ograniczając wpływ szlachty. Mimo że próby te ostatecznie zakończyły się niepowodzeniem, przyczyniły się do rozwoju polskiej myśli politycznej i społecznej.

Oświecenie było zatem okresem, który zasadniczo zmienił oblicze Europy i wpłynął na rozwój nowoczesnego świata, kładąc fundamenty pod demokrację, prawa obywatelskie, rozwój nauki i techniki.


Zobacz testy z historii dla szkół średnich i gimnazjum


NATO, historia i cele
NATO czyli Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego to zawarty 4 kwietnia 1949 roku w Waszyngtonie...
Anoreksja
Anoreksja (inaczej jadłowstręt) to choroba o silnym podłożu psychicznym. Najczęściej cierpią na nią ludzie...
Rekuperacja - co to jest?
Rekuperacja, znana również jako odzysk ciepła, jest technologią pozwalającą na odzyskiwanie ciepła z...
Sonet , definicja
Sonet jest to kunsztownie skomponowany utwór literacki o bardzo ścisłej kompozycji wypowiedzi. Zwykle...
Szymborska Wisława, życie i twórczość
Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w Prowencie. Jej ojcem był Wincenty Szymborski, zarządca...
Fonetyka - definicja
FONETYKA jest jednym z działów lingwistyki. Jej zadaniem jest badanie dźwięków mowy ludzkiej od strony...
Gnostycyzm, ruchy religijne
Gnostycyzm jest pojęciem oznaczającym w dosłownym tłumaczeniu z języka greckiego „służący poznaniu”....
Baczyński Krzysztof Kamil, życie i twórczość
Krzysztof Kamil Baczyński urodził się 22 stycznia 1921 roku w Warszawie, zmarł 4 sierpnia 1944 roku w...
Grokowanie
Termin “grokowanie” pochodzi z powieści science fiction Roberta Heinleina pt. “Obcy...
Elektrownia, sposób działania i rodzaje
Z energii elektrycznej korzysta większość używanych przez człowieka urządzeń w życiu codziennym. Jeśli...
Płazińce, charakterystyka
Płazińce to zwierzęta o bardzo prymitywnej budowie. Są to bezkręgowce często zwane robakami płaskimi,...
Chemia
Chemia (grec. χημεία – chemeia) – nauka badająca naturę i własności substancji, a zwłaszcza przemiany...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *