Olimpiada Artystyczna 2011 2012

Olimpiada Artystyczna jest skierowana do wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych, które kończą się egzaminem maturalnym. Olimpiada Artystyczna obejmuje dwa przedmioty nauczania w szkołach; plastykę i muzykę. W obrębie tych przedmiotów mogą startować uczestnicy. Olimpiada Artystyczna daje dużą szansę na wykazanie swojego talentu oraz wiedzy wszystkim zdolnym i wrażliwym , młodym uczniom. Zainteresowanie sztuką i muzyką może znaleźć ujście w pracach na olimpiadzie.

 

W olimpiadzie można brać udział kilkakrotnie, warunkiem jest to, iż nie uzyskało się tytułu laureata poprzednim razem w danej sekcji olimpiady. Sekcje są natomiast dwie; sztuki i muzyki. Organizatorem Olimpiady Artystycznej jest komitet główny przy Muzeum – Pałacu w Wilanowie. Zawody w ramach olimpiady są trzy-etapowe. Wszyscy pragnący wziąć udział w olimpiadzie są zobowiązani do 3 października zgłosić się do nauczyciela i wypełnić kartę zgłoszeniową oraz ustalić temat własnej pracy. Temat własny, przygotowany przez uczestników prezentowany jest w etapach drugim i trzecim olimpiady. Temat własny może być monografią lub być pracą przekrojową. W wypadku monografii przedmiotem może być: analiza jednego lub kilku dzieł, przedstawienie prac jednego artysty lub charakterystyka szkoły artystycznej czy kierunku. W przypadku pracy przekrojowej może być przedstawieniem konkretnego problemu artystycznego na przestrzeni epok. Pracę z tematem własnym można ilustrować w postaci reprodukcji, kserokopii, widokówek (sekcja plastyki) lub z pomocą nagrań muzycznych na CD lub zapisu muzycznego na partyturze (sekcja muzyki). W trakcie realizacji tematu własnego ważne jest skonsultowanie go z nauczycielem, opiekunem uczestnika olimpiady. W formie pisemnej przygotowuje się konspekt tematu własnego zawierający główne tezy oraz wykaz literatury przedmiotu. Konspekt posłuży w chwili prezentacji tematu własnego.

 

Jak wspomniałem, zawody na Olimpiadzie Artystycznej przebiegają w trzech etapach. W pierwszym etapie, przeprowadzanym w szkole uczestnika, uczniowie mają do wykonania dwa zadania. Jest to test z wiedzy o sztuce lub muzyce oraz napisanie wypracowania z opisem i analizą konkretnego dzieła. Pierwszy etap olimpiady przewidziano na 5 grudnia 2011 roku. Do drugiego etapu olimpiady przejdą uczniowie, którzy otrzymają minimum 32 punkty w pierwszym etapie. Drugi etap olimpiady to eliminacje okręgowe. Eliminacje okręgowe składają się trzech części; egzaminu pisemnego, ustnej prezentacji tematu własnego i ustnej odpowiedzi na dwa wylosowane pytania. Egzamin pisemny przeprowadzany jest w formie wypracowania pisanego na jeden z pięciu tematów do wyboru. Prezentacja tematu własnego zajmuje około kwadransa a odpowiedź na dwa wylosowane pytania dotyczy konkretnych dzieł prezentowanych w formie dźwiękowej lub za pomocą przezroczy. Termin eliminacji okręgowych jest ustalony na 6 do 8 lutego 2012 roku. Wszyscy uczestnicy eliminacji okręgowych, którzy zakwalifikują się do etapu finałowego i przystąpią przynajmniej do jego części pisemnej otrzymują tytuł finalisty. Aby zakwalifikować się do finału trzeba zdobyć minimum 35 punktów w sekcji muzyki i minimum 36 punktów w sekcji plastyki. Etap trzeci, finałowy jest przeprowadzany centralnie. Termin finału określono na dni od 27 do 29 marca 2012 roku. W finale egzamin składa się z czterech części. Jest to test z wiedzy o sztuce, wypracowanie z opisem i analizą porównawczą dzieł. Obie powyższe części są w formie pisemnej. Dwie następne części maja formę ustną. Są to rozmowy jurorów z uczestnikiem. Pierwsza rozmowa dotyczy opracowanego przez uczestnika tematu własnego, natomiast druga rozmowa dotyczy tematu innego niż własny. Celem drugiej rozmowy jest przedstawienie zdolności ucznia do rozpoznania i scharakteryzowania dzieła na tle danej epoki. Do części ustnych przechodzą uczestnicy, którzy zdobyli minimum 50 % punktów możliwych do zdobycia w częściach pisemnych. Wszyscy uczestnicy finału, którzy otrzymali minimum 36 punktów w finałowej rozgrywce otrzymują wyróżnienia. Uczestnicy finału, którzy otrzymali minimum 40 punktów na 50 możliwych do zdobycia do zdobycia otrzymują tytuł laureata Olimpiady Artystycznej. Nagrodami dla finalistów i laureatów olimpiady są zwolnienia z egzaminu maturalnego z historii sztuki (sekcja sztuki na olimpiadzie) i z historii muzyki (sekcja muzyki na olimpiadzie). Nagroda dla laureatów olimpiady to przyjęcie na studia wyższe z pominięciem egzaminów, na kierunki; kulturoznawstwo, historia sztuki (sekcja sztuki) i muzykologia (sekcja muzyki). Nagrody są jak najbardziej trafne dla wszystkich interesujących się sztuką i muzyką. Olimpiada Artystyczna to doskonała szansa na wykazanie się wiedzą z dziedzin artystycznych. Życzymy wszystkim uczestnikom olimpiady sukcesów w obecnej i przyszłych edycjach.

Jakie uprawnienia dają studia podyplomowe?

Ciągły rozwój i poszerzanie kompetencji stały się niezbędne dla osiągnięcia sukcesu zawodowego. Rynek pracy stawia przed pracownikami coraz większe wymagania, poszukując wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Studia podyplomowe pozwalają nabyć unikalne kompetencje, które zwiększają szanse na znalezienie

Na czym polega kasyno bez weryfikacji?

W dzisiejszym świecie hazardu online coraz popularniejsze stają się kasyna bez weryfikacji. Ten rodzaj kasyn przyciąga graczy swoją prostotą i wygodą, oferując doświadczenie hazardowe bez konieczności przechodzenia przez procedurę weryfikacji tożsamości. Jednak na co można

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *