Wypracowania i lektury

wyświeltony Wyświetlony: 40911 razy

Test z lektury „Kwiat kalafiora” M. Musierowicz

Test z lektury „Kwiat kalafiora” M. Musierowicz

Rozwiąż test z języka polskiego, który pozwoli Ci usystematyzować wiadomości z przerobionej lektury „Kwiat kalafiora” M. Musierowicz zdobytych na lekcji. Test zawiera 17 pytań.

Loader
Mała czcionka Średnia czcionka Duża czcionka Rozpocznij

Poniższy test ma na celu sprawdzenie, w jakim stopniu opanowałeś/aś treść lektury „Kwiat kalafiora”  M. Musierowicz. Powtórz najważniejsze wiadomości, przygotuj się do sprawdzianu lub kartkówki, rozwiąż test zbudowany z 17 pytań i sprawdź Swoją wiedzę.

 

Gabrysia Borejko jest główną bohaterką książki Małgorzaty Musierowicz „Kwiat kalafiora”. Jest najstarszą córką Ignacego i Mili Borejków. Gdy jej mama trafia do szpitala, córka przejmuje jej obowiązki domowe. Początkowo ma wiele trudności w prowadzaniu domu z powodu braku doświadczenia w tej dziedzinie. Jednak nadrabia to zapałem. Opiekuje się młodszymi siostrami, chodzi do nich na zebrania klasowe, pielęgnuje w chorobie, podczas, gdy ojciec ciężko pracuje. W wielu sprawach Gabrysia konsultuje się z matką, gdy bywa na wizytach w szpitalu.

Gabrysia jest bystrą, zaradną i inteligentną dziewczyną, nie załamuje się i nie poddaje się przeciwnościom losu. Jest energiczna i stanowcza. Czasem bywa impulsywna i szorstka wobec sióstr, ale wynika to z braku doświadczenia. Często żałuje wypowiedzianych przez siebie słów lub tego co zrobiła źle. Stara się być wyrozumiała dla rodzeństwa, które odczuwało strach i smutek z powodu braku obecności mamy. Pociesza dzieci jak umie, pomimo, iż sama odczuwa lęk przed niepewną sytuacją zdrowotną mamy.

 

Przykłady pytań zawartych w teście:

Jak nazywał się lekarz, który operował mamę Gabrysi?

Jak domownicy nazywali Natalkę?

Na co zachorowały siostry Gabrysi?

Kto pomagał Gabrysi w domowych obowiązkach?

Z kim na wywiadówkę do Natalii poszła Gabrysia?

Jak miał na imię Pyziak?

Kto został prezesem grupy ESD?

O co podejrzewano Gabrysię i grupę ESD?

Dlaczego Pyziak nazwał Gabrysię kalafiorem?

Rozpocznij