Wypracowania i lektury

wyświeltony Wyświetlony: 23026 razy

Układ wydalniczy: budowa i działanie, test z biologii

Układ wydalniczy: budowa i działanie, test z biologii

Powtórz najważniejsze wiadomości z budowy i roli układu wydalniczego i przygotuj się na sprawdzian lub ściągę z biologii. Rozwiąż test składający się z 14 pytań i sprawdź, w jaki stopniu przyswoiłeś /aś materiał z układu wydalniczego.

Loader
Mała czcionka Średnia czcionka Duża czcionka Rozpocznij

Zapraszamy do rozwiązania testu, którego celem jest usystematyzowanie wiadomości z zakresu budowy układu wydalniczego, zdobytych na lekcji biologii. Rozwiąż test i przekonaj się czy Twoja wiedza jest wystarczająca do zbliżającego się sprawdzianu / kartkówki.

W organizmie człowieka zachodzą liczne przemiany chemiczne, dzięki którym powstają związki potrzebne nam do życia. Jednak powstają również zbędne produkty, które nasz organizm musi wydalić, by móc prawidłowo funkcjonować, bowiem zatrzymanie ich w organizmie może skutkować różnymi zaburzeniami, utratą zdrowia, a nawet życia. Układ wydalniczy oczyszcza naszą krew ze szkodliwych i zbędnych substancji, a następnie wytwarza z nich mocz, który następnie jest usuwany z naszego ciała dzięki drogom moczowym. Nie jest to jedyny sposób usuwania szkodliwych związków z organizmu. Nadmiar wody i soli mineralnych może zostać wydalony jako pot przez gruczoły potowe, resztki niestrawionego pokarmu usuwane są przez układ pokarmowy, a dzięki płucom pozbywamy się dwutlenku węgla z naszego organizmu. Dzięki tym wszystkim układom nasz organizm może prawidłowo funkcjonować.

Przykłady pytań z testu:

Jakie związki wydalane są przez nerki?

Co jest głównym zadaniem miedniczki nerkowej?

Z miedniczki nerkowej do pęcherza moczowego mocz przedostaje się przez

Nerki mają zbliżony kształt do

Z czego zbudowane są nerki?

Jak nazywamy warstwę zewnętrzną nerki?

Co tworzy drogi wyprowadzające mocz?

Co nazywamy zwieraczem w układzie wydalniczym?

Rozpocznij