Wypracowania i lektury

wyświeltony Wyświetlony: 11746 razy

Test z lektury „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej

Test z lektury „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej

Test sprawdzający Twoją znajomość lektury „Noce i dnie” M. Dąbrowskiej. Powtórz najważniejsze informacje i przygotuj się do sprawdzianu z języka polskiego. Rozwiąż test składający się z 17 pytań.

Loader
Mała czcionka Średnia czcionka Duża czcionka Rozpocznij

Test sprawdzający Twoją znajomość lektury „Noce i dnie” M. Dąbrowskiej. Powtórz najważniejsze informacje i przygotuj się do sprawdzianu z języka polskiego 9gimnazjum, liceum). Rozwiąż test składający się z 17 pytań.

Akcja powieści „Noce i dnie” rozpoczyna się w latach osiemdziesiątych XIX wieku, a kończy wybuchem I wojny światowej. Można ją nazwać epopeją, gdyż ukazuje losy bohaterów na tle wydarzeń przełomowych dla całego narodu. Obserwujemy w niej liczne zmiany społeczne: upadek wielkiej własności ziemskiej, w miastach powstawała nowa klasa, mieszczaństwo i przemysłowcy, natomiast ze szlachty wyrastała polska inteligencja, szukająca spełnienia ambicji życiowych w pozyskanej wiedzy. Prawdziwe twórcze intelektualne życie jest skierowane ku innym ludziom i prowadzi do budowy świadomości narodowej.

Przykładowe pytania zawarte w teście:

W jakich latach powstawała powieść Dąbrowskiej?

Jak mają na imię główni bohaterowie powieści „Noce i dnie”?

Który z tomów nie należy do „Nocy i dni”?

Gdzie Barbara poznała Bogumiła?

Jak nazywał się majątek, w którym Młodzi zamieszkali tuż po ślubie?

Jak miał na imię pierwszy syn Bogumiła i Barbary?

Po śmierci syna Niechcicowie przeprowadzili się do

Kim była Teresa Kociełłowa?

Rozpocznij