Wypracowania i lektury

wyświeltony Wyświetlony: 40461 razy

Test z lektury „Ojciec Goriot” H. de Balzaka

Test z lektury „Ojciec Goriot” H. de Balzaka

Rozwiąż test i przygotuj się na sprawdzian z języka polskiego. Przekonaj się czy wiadomości, które posiadasz są wystarczające do zbliżającego się sprawdzianu z lektury „Ojciec Goriot” H. de Balzaka.

Loader
Mała czcionka Średnia czcionka Duża czcionka Rozpocznij

Rozwiąż test i przygotuj się na sprawdzian z języka polskiego. Test zawiera 15 pytań. Przekonaj się czy wiadomości, które posiadasz są wystarczające do zbliżającego się sprawdzianu z lektury „Ojciec Goriot” H. de Balzaka.

 

„Ojciec Goriot’ to opowieść o człowieku, które całe swoje życie i majątek poświęcił swoim ukochanym córkom. Kochał je nade wszystko i spełniał każde ich zachcianki. Pomimo tego, że dobrze wydał je za mąż, to i tak dawał im pieniądze na wydatki czy spłatę długów. Córki odwiedzały go tylko wtedy, gdy były w potrzebie. Nie przychodziły do niego bezinteresownie, nie interesowały się jego życiem czy zdrowiem. Uważały, że ojciec jest silny, i że poradzi sobie w każdej sytuacji. Goriot zaślepiony miłością do córek, nie widział ich próżności, zachłanności i miłości do pieniądza. Wierzył w to, że one bardzo go kochają. Jego życie było jedną wielką udręką, gdyż bez przerwy martwił się o córki, bardzo pragnął ich bliskości, rozmów z nimi. Jednak one wolały przebywać w towarzystwie, na balach niż odwiedzać starego ojca. Za wszelkie kłopoty córek obwiniał siebie, bo uważał, że źle wybrał im mężów, skoro są przy nich takie nieszczęśliwe.

 

Przykładowe pytania ujęte w teście:

W którym roku powstał utwór „Ojciec Goriot”?

Miejscem akcji jest miasto

Do kogo należy pensjonat, w którym mieszkają bohaterowie „Ojca Goriota”?

Jak miały na imię córki Jana Goriota?

Do czego Vautrin namawia Eugeniusza?

Jaki prezent od Delfiny wręcza Eugeniuszowi Goriot?

Kto był obecny przy śmierci Ojca Goriota?

Rozpocznij