Wypracowania i lektury

wyświeltony Wyświetlony: 8347 razy

Test, twórczość Bolesława Prusa

Test, twórczość Bolesława Prusa

Powtórz najważniejsze wiadomości i przygotuj się na sprawdzian z języka polskiego (liceum, technikum, gimnazjum) z życia i twórczości B. Prusa. Rozwiąż test składający się z 16 pytań. Sprawdź swoją wiedzę.

Loader
Mała czcionka Średnia czcionka Duża czcionka Rozpocznij

Powtórz najważniejsze wiadomości i przygotuj się na sprawdzian z języka polskiego (liceum, technikum, gimnazjum) z życia i twórczości B. Prusa.

 

W swych nowelach i opowiadaniach Prus podejmował najczęściej tematykę ludzi, nędznych, słabych, niedołężnych, maluczkich. Henryk Sienkiewicz tak powiedział o Prusie: „Jakoż otworzył on przed nami dusze takich ludzi, odmalował ich byt, dolę i niedolę, ich obyczaje i pierwszy przemówił w druku ich sposobami myślenia i mówienia”. Debiutem powieściowym Prusa są „Dusze w niewoli”, natomiast największym dziełem Prusa jest „Lalka”, największe osiągnięcie polskiego realizmu, w której najwięcej uwagi poświęcił Prus arystokracji. Ukazana ona została zdecydowanie w negatywnym świetle. Arystokraci prowadzili, bowiem próżniaczy tryb życia, byli kosmopolitami nie interesowali się losami i sprawami kraju, ani tym bardziej biednej warstwy społeczeństwa.

 

Przykładowe pytania zawarte w teście:

Jak brzmiało prawdziwe imię i nazwisko Prusa?

Jak miał na imię Wokulski z powieści „Lalka”?

W którym roku została wydana „Lalka” Prusa?

Antek, bohater noweli o tym samym tytule bardzo lubił

Jaki los spotkał Rozalię, młodszą siostrę Antka?

Jakim człowiekiem był Michałko z noweli o tym samym tytule?

Rozpocznij