Salomea Brynicka – charakterystyka bohaterki „Wierna rzeka”, wypracowanie

Salomea Brynicka – charakterystyka bohaterki „Wierna rzeka”, wypracowanie

Główną bohaterką powieści S. Żeromskiego pod tytułem „Wierna rzeka” była Salomea Branicka a poniższe wypracowanie stanowi charakterystykę tej postaci. Salomea była piękną dwudziestodwuletnią silną i zdrową kobietą o kształtnej sylwetce. Nie bała się pracy. Była kobietą silną i dzielną, potrafiła sobie dobrze radzić w tak ciężkich czasach. Był to bowiem okres zrywów narodowowyzwoleńczych, gdzie mężczyźni udawali się na wojnę, a kobiety samodzielnie musiały zajmować się domem i gospodarstwem. Jej ojciec również brał udział w powstaniu, dlatego tez podczas jego nieobecności to ona przejęła większość jego obowiązków na dworku krewnych Rudeckich. Wypracowanie zawiera 600 wyrazów.

Józef Odrowąż – charakterystyka bohatera „Wierna rzeka” ,Żeromski

Józef Odrowąż – charakterystyka bohatera „Wierna rzeka” ,Żeromski

Jeśli potrzebujesz charakterystyki Józefa Odrowąża, bohatera powieści „Wierna rzeka” Żeromskiego to zapoznaj się z poniższym wypracowaniem. Może się okazać, że praca jest właśnie tym, czego potrzebujesz na przygotowanie się do lekcji języka polskiego. Wypracowanie stanowi pełną charakterystykę tej postaci. Józef pochodził z książęcej rodziny. Był człowiekiem wykształconym, mądrym i inteligentnym. W sercu nosił ogromne uczucia patriotyczne i to na ołtarzu ojczyzny złożył wszystko, co czym obdarzył go los. Był człowiekiem bardzo szlachetnym, bo poświecił się całkowicie ojczyźnie. Nie potrafił jednak walczyć o miłość do Salomei Branickiej. Wypracowanie zawiera 554 wyrazy.

Księżna Odrowążowa – charakterystyka postaci, S. Żeromskiego, wypracowanie

Księżna Odrowążowa – charakterystyka postaci, S. Żeromskiego, wypracowanie

Jedną z bohaterek występujących w powieści „Wierna rzeka” S. Żeromskiego była księżna Odrowążowa. Była ona matką księcia Józefa, który cięży ranny trafił do dworku Rudeckich, w którym gospodarzyła moda i piękna Salomea Brynicka. Księżna szybko polubiła dziewczynę i pomagała jej w opiece na d synem. Zauważyła również uczucie jakie się między młodymi wywiązało, jednak nie potrafiąc wyrwać się z podziałów społecznych nie chciała zaakceptować ich związku. Nie chciała dopuścić do mezaliansu i narazić swojej i syna reputacji na pośmiewisko czy drwiny. Była bardzo wdzięczna dziewczynie za wszelką pomoc i okazaną jej synowi dobroć, ale nie zdobyła się na pobłogosławienie ich miłości. Wypracowanie zawiera 541 wyrazów.

Pani Rudecka – charakterystyka, S. Żeromski, wypracowanie

Pani Rudecka – charakterystyka, S. Żeromski, wypracowanie

Poniższe wypracowanie z języka polskiego stanowi charakterystykę pani Rudeckiej, bohaterki występującej w powieści S. Żeromskiego pod tytułem „Wierna rzeka”. Pani rudecka była przykładem kobiety dzielnej, wytrwałej i zdeterminowanej. Gdy dowiedziała się o śmierci synów, którzy polegli w powstaniu pragnęła odszukać ich ciała i godnie pochować. Na wieść o aresztowaniu jej męża natychmiast udała się do miasta, by spróbować uwolnić męża i zabrać go do domu. Kobieta dopięła swego i przywiozła męża do domu. Nie był to już jednak ten sam człowiek. Był to bowiem słaby, wycieńczony i  wyczerpany życiem więziennym mężczyzna, którym trzeba było się opiekować. Wypracowanie zawiera 476 wyrazów