Józef Odrowąż – charakterystyka bohatera „Wierna rzeka” ,Żeromski

Józef Odrowąż – charakterystyka bohatera „Wierna rzeka” ,Żeromski

Jeśli potrzebujesz charakterystyki Józefa Odrowąża, bohatera powieści „Wierna rzeka” Żeromskiego to zapoznaj się z poniższym wypracowaniem. Może się okazać, że praca jest właśnie tym, czego potrzebujesz na przygotowanie się do lekcji języka polskiego. Wypracowanie stanowi pełną charakterystykę tej postaci. Józef pochodził z książęcej rodziny. Był człowiekiem wykształconym, mądrym i inteligentnym. W sercu nosił ogromne uczucia patriotyczne i to na ołtarzu ojczyzny złożył wszystko, co czym obdarzył go los. Był człowiekiem bardzo szlachetnym, bo poświecił się całkowicie ojczyźnie. Nie potrafił jednak walczyć o miłość do Salomei Branickiej. Wypracowanie zawiera 554 wyrazy.

Księżna Odrowążowa – charakterystyka postaci, S. Żeromskiego, wypracowanie

Księżna Odrowążowa – charakterystyka postaci, S. Żeromskiego, wypracowanie

Jedną z bohaterek występujących w powieści „Wierna rzeka” S. Żeromskiego była księżna Odrowążowa. Była ona matką księcia Józefa, który cięży ranny trafił do dworku Rudeckich, w którym gospodarzyła moda i piękna Salomea Brynicka. Księżna szybko polubiła dziewczynę i pomagała jej w opiece na d synem. Zauważyła również uczucie jakie się między młodymi wywiązało, jednak nie potrafiąc wyrwać się z podziałów społecznych nie chciała zaakceptować ich związku. Nie chciała dopuścić do mezaliansu i narazić swojej i syna reputacji na pośmiewisko czy drwiny. Była bardzo wdzięczna dziewczynie za wszelką pomoc i okazaną jej synowi dobroć, ale nie zdobyła się na pobłogosławienie ich miłości. Wypracowanie zawiera 541 wyrazów.

Hubert Olbromski – charakterystyka, „Wierna rzeka”, wypracowanie

Hubert Olbromski – charakterystyka, „Wierna rzeka”, wypracowanie

Jednym z bohaterów występujących w powieści „Wierna rzeka” S. Żeromskiego był Hubert Olbromski. Był on komisarzem Rządu Narodowego, który przybył do dworku Rudeckich wraz z młodszym towarzyszem. Poprosili gospodynię o strawę i schronienie. Komisarz przewoził bowiem ważne dokumenty, które pod żadnym pozorem nie mogły trafić w ręce wroga. Utrzymanie ich w tajemnicy i dostarczenie do miejsca przeznaczenia były dla niego sprawą priorytetową. Bohater gotów był poświęcić własne życie, byleby wróg nie przechwycił tajnej teczki. Jak się również okazało w rozmowie Huberta z Salomeą znał on niegdyś ojca dziewczyny. Wypracowanie zawiera 455 wyrazów.

Wiesnicyn – charakterystyka bohatera S. Żeromskiego, „Wierna rzeka”

Wiesnicyn – charakterystyka bohatera S. Żeromskiego, „Wierna rzeka”

Poniższe wypracowanie z języka polskiego stanowi charakterystykę Wiesnicyna, bohatera powieści S. Żeromskiego pod tytułem „Wierna rzeka”. Jako młody człowiek Wiesnicyn był demokratą o liberalnych poglądach. Jednak służba w rosyjskim wojsku na rozkazach cara zmusiła go do posłuszeństwa i wykonywania żołnierskich obowiązków. Wiązało się to z rewizjami domów, plądrowaniu dworów, ściganiem zbiegów i zabijaniem uciekinierów. Tak naprawdę robił to po części wbrew własnej woli, bo w rzeczywistości rozumiał motywy Polaków i szanował ich postawę. Brzydził się tego, co robił i być może właśnie dlatego nie aresztował ukrywającego się w domu Salomei, księcia Odrowąża. Wypracowanie zawiera 427 wyrazów.

Pani Rudecka – charakterystyka, S. Żeromski, wypracowanie

Pani Rudecka – charakterystyka, S. Żeromski, wypracowanie

Poniższe wypracowanie z języka polskiego stanowi charakterystykę pani Rudeckiej, bohaterki występującej w powieści S. Żeromskiego pod tytułem „Wierna rzeka”. Pani rudecka była przykładem kobiety dzielnej, wytrwałej i zdeterminowanej. Gdy dowiedziała się o śmierci synów, którzy polegli w powstaniu pragnęła odszukać ich ciała i godnie pochować. Na wieść o aresztowaniu jej męża natychmiast udała się do miasta, by spróbować uwolnić męża i zabrać go do domu. Kobieta dopięła swego i przywiozła męża do domu. Nie był to już jednak ten sam człowiek. Był to bowiem słaby, wycieńczony i  wyczerpany życiem więziennym mężczyzna, którym trzeba było się opiekować. Wypracowanie zawiera 476 wyrazów