Księżna Odrowążowa – charakterystyka postaci, S. Żeromskiego, wypracowanie

Księżna Odrowążowa – charakterystyka postaci, S. Żeromskiego, wypracowanie

Jedną z bohaterek występujących w powieści „Wierna rzeka” S. Żeromskiego była księżna Odrowążowa. Była ona matką księcia Józefa, który cięży ranny trafił do dworku Rudeckich, w którym gospodarzyła moda i piękna Salomea Brynicka. Księżna szybko polubiła dziewczynę i pomagała jej w opiece na d synem. Zauważyła również uczucie jakie się między młodymi wywiązało, jednak nie potrafiąc wyrwać się z podziałów społecznych nie chciała zaakceptować ich związku. Nie chciała dopuścić do mezaliansu i narazić swojej i syna reputacji na pośmiewisko czy drwiny. Była bardzo wdzięczna dziewczynie za wszelką pomoc i okazaną jej synowi dobroć, ale nie zdobyła się na pobłogosławienie ich miłości. Wypracowanie zawiera 541 wyrazów.

Hubert Olbromski – charakterystyka, „Wierna rzeka”, wypracowanie

Hubert Olbromski – charakterystyka, „Wierna rzeka”, wypracowanie

Jednym z bohaterów występujących w powieści „Wierna rzeka” S. Żeromskiego był Hubert Olbromski. Był on komisarzem Rządu Narodowego, który przybył do dworku Rudeckich wraz z młodszym towarzyszem. Poprosili gospodynię o strawę i schronienie. Komisarz przewoził bowiem ważne dokumenty, które pod żadnym pozorem nie mogły trafić w ręce wroga. Utrzymanie ich w tajemnicy i dostarczenie do miejsca przeznaczenia były dla niego sprawą priorytetową. Bohater gotów był poświęcić własne życie, byleby wróg nie przechwycił tajnej teczki. Jak się również okazało w rozmowie Huberta z Salomeą znał on niegdyś ojca dziewczyny. Wypracowanie zawiera 455 wyrazów.

Wiesnicyn – charakterystyka bohatera S. Żeromskiego, „Wierna rzeka”

Wiesnicyn – charakterystyka bohatera S. Żeromskiego, „Wierna rzeka”

Poniższe wypracowanie z języka polskiego stanowi charakterystykę Wiesnicyna, bohatera powieści S. Żeromskiego pod tytułem „Wierna rzeka”. Jako młody człowiek Wiesnicyn był demokratą o liberalnych poglądach. Jednak służba w rosyjskim wojsku na rozkazach cara zmusiła go do posłuszeństwa i wykonywania żołnierskich obowiązków. Wiązało się to z rewizjami domów, plądrowaniu dworów, ściganiem zbiegów i zabijaniem uciekinierów. Tak naprawdę robił to po części wbrew własnej woli, bo w rzeczywistości rozumiał motywy Polaków i szanował ich postawę. Brzydził się tego, co robił i być może właśnie dlatego nie aresztował ukrywającego się w domu Salomei, księcia Odrowąża. Wypracowanie zawiera 427 wyrazów.