Benedykt Korczyński – charakterystyka bohatera E. Orzeszkowej, wypracowanie

Benedykt Korczyński – charakterystyka bohatera E. Orzeszkowej, wypracowanie

Poniższe wypracowanie stanowi charakterystykę benedykta korczyńskiego, bohatera występującego w powieści „Nad Niemnem” autorstwa E. Orzeszkowej. Jako młody człowiek Benedykt Korczyński był „wysmukły wtedy, szczupły, z twarzą przez długie przesiadywanie na ławkach szkolnych trochę wychudzoną, więcej jeszcze do studenta niż do osiadłego obywatela podobny”. Jednak lata ciężkiej pracy w gospodarstwie sprawiły, że twarz miał opaloną od słońca, zmęczoną i błyszczącą od potu. Chodził prędko i szerokimi krokami z pochylonym nisko grubym i czerwonym karkiem. Stał się człowiekiem zmęczonym i znużonym ciężką i niekończącą się pracą. Wypracowanie zawiera  614 wyrazów.

Witold Korczyński – charakterystyka bohatera E. Orzeszkowej, wypracowanie

Witold Korczyński – charakterystyka bohatera E. Orzeszkowej, wypracowanie

Witold Korczyński był jednym z bohaterów powieści „Nad Niemnem” napisanej przez E. Orzeszkową. Witold był młodym dwudziestoletnim młodzieńcem. „Średniego wzrostu i bardzo zgrabny, poruszeniami ciała i grą fizjonomii zdradzał organizację niezmiernie żywą i nerwową. Rysy twarzy miał delikatne i piękne, ale cerę bladawą i zmęczoną; drobny, jasny wąsik zaledwie zaczynał osypywać mu górną wargę, a z wielkich, piwnych oczu, zupełnie do oczu Benedykta Korczyńskiego podobnych, zdawały się sypać iskry i tryskać płomienie”. Był to młody pełen zapału i energii człowiek, który pragnął całym sobą realizować pozytywistyczne idee pracy organicznej i pracy u podstaw. Wypracowanie zawiera 411 wyrazów.

Justyna Orzelska – bohaterka „Nad Niemnem”, charakterystyka

Justyna Orzelska – bohaterka „Nad Niemnem”, charakterystyka

Justyna Orzelska była jedną z bohaterek powieści E. Orzeszkowej pod tytułem „Nad Niemnem”. „Kobietę z kwiatami trudno byłoby nazwać od razu panną z wyższego towarzystwa albo też dziewczyną z niższych warstw wiejskiej ludności. Wyglądała trochę na jedno i drugie”. Po śmierci matki początkowo mieszkała u Andrzejowej Korczyńskiej. Natomiast po wyjeździe opiekunki za granicę Justyna trafiła do Korczyna, gdzie mieszkała razem z ojcem, Ignacym. Justyna była odważną i niezależną kobietą. Nie bała się ciężkiej pracy i chętnie zdobywała nowe umiejętności przy pracy na żniwach. Nie bała się prac gospodarskich. Była bardzo pracowitą i chętną do pomocy osobą. Pomagała Marcie w wielu obowiązkach. Nie była typem salonowej panienki, dla której liczyły się tylko stroje, romanse i bogaci kawalerowie. Wypracowanie zawiera 594 wyrazy.

Jan Bohatyrowicz – bohater „Nad Niemnem”, charakterystyka

Jan Bohatyrowicz – bohater „Nad Niemnem”, charakterystyka

Poniższe wypracowanie z języka polskiego stanowi charakterystykę Jana Bohatyrowicza z powieści „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej. Jeśli potrzebujesz wiadomości na temat tej postaci zapoznaj się z poniższą pracą lub wykorzystaj całą pracę, która być może okaże się bardzo pomocna. Jan Bohatyrowicz był synem powstańca styczniowego, Jerzego, który poległ w walce o wolność i niepodległość ojczyzny. Wuj Anzelm, który wychowywał chłopca zaszczepił w nim uczucia patriotyczne i miłość i szacunek do ojczyzny, a także pamięć o poległych w powstaniu. Janek był bardzo wartościowym człowiekiem. Był pracowity, szczery, pomocny. Był bardzo przywiązany do ziemi, spełniał się jako dobry gospodarz i rolnik. Wypracowanie zawiera 593 wyrazy.

Anzelm Bohatyrowicz – charakterystyka bohatera „Nad Niemnem”

Anzelm Bohatyrowicz – charakterystyka bohatera „Nad Niemnem”

Jednym z bohaterów występujących w powieści E. Orzeszkowej pod tytułem „Nad Niemnem” był Anzelm Bohatyrowicz. „Starszy i wyższy, chudy, schorowany i dotąd ciągle prawie milczący postąpił krok naprzód; oczami, które kiedyś błękitne musiały być, ale teraz spłowiały i wyraz miał cierpiący(…)”. Był człowiekiem, który wiele przeszedł w życiu. Brał udział w powstaniu styczniowym. Wrócił ciężko ranny, ale już nigdy do końca nie wyzdrowiał. Po śmierci swego brata, Jerzego, zajął się wychowaniem jego syna, Janka. Nauczył go pracy i  wszystkiego, co sam potrafił: „Janek nauczył się pszczelnictwa od jednego takiego człowieka, co sam na naukę do wielkiego miasta jeździł; ja znów za młodu przyuczony byłem do stolarstwa i jego przyuczyłem”; szacunku do tradycji i patriotyzmu. Wypracowanie zawiera 488 wyrazów.

Marta Korczyńska – charakterystyka postaci „Nad Niemnem”, wypracowanie

Marta Korczyńska – charakterystyka postaci „Nad Niemnem”, wypracowanie

Poniższe wypracowanie stanowi charakterystykę Marty Korczyńskiej, jednej z bohaterek występujących w powieści E. Orzeszkowej pod tytułem „Nad Niemnem”. Marta była czterdziestoparoletnią niezbyt urodziwą kobietą, ”była niezwykle wysoką, a wysokość tę zwiększała jeszcze chudość jej ciała (…) Była to mała, chuda okrągła twarz ze skórą tak ciemną, że prawie brązową, z czołem sfałdowanym w kilka grubych zmarszczek z wypadłymi i kościstymi policzkami, z wyrazem goryczy i złośliwości nadawanym jej przez ostrość nosa i zaciśnięcie warg a wzmaganym przez szczególną ognistość i przenikliwość oczu”. Wypracowanie zawiera 614 wyrazów.

Andrzejowa Korczyńska – charakterystyka postaci, E. Orzeszkowa „Nad Niemnem”

Andrzejowa Korczyńska – charakterystyka postaci, E. Orzeszkowa „Nad Niemnem”

Andrzejowa Korczyńska była jedną z bohaterek powieści E. Orzeszkowej pod tytułem „Nad Niemnem”. Była właścicielką Osowiec oraz kobietą, która swoje życie poświeciła pielęgnowaniu pamięci o swoim mężu, który zginął w powstaniu styczniowym. „Cnoty czystości i poświęcenia zdawały się od stóp do głowy przyoblekać jej wysoką i bogato rozwiniętą kibić, którą malowniczo opływała czarna i ciężka suknia. Czarne koronki i gładkie pasma jasnych, siwiejących włosów żałobną ramą otaczały twarz jej o rysach wydatnych i prawidłowych, delikatną bladością okrytych i zmąconych ledwie dostrzegalnymi zmarszczkami, które zbiegały się w drobne snopy około wielkich, smutnych oczu i chłodnych, dumnych ust.” Wypracowanie zawiera 594 wyrazy.

Teresa Plińska – charakterystyka postaci „Nad Niemnem” E. Orzeszkowa

Teresa Plińska – charakterystyka postaci „Nad Niemnem” E. Orzeszkowa

Poniższe wypracowanie stanowi charakterystykę Teresy Plińskiej, bohaterki trzecioplanowej powieści „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej. Teresa Plińska była około trzydziestoletnią starą panną. Nie była ani urodziwa, ani pełna wdzięku. Wiele jej brakowało do prawdziwej i dystyngowanej damy, ale miała w sobie wiele wspólnych cech z panią Emilią korczyńską, u której pracowała, najpierw jako guwernantka jej dzieci, a potem jej dama do towarzystwa. Obie lubiły czytać francuskie romanse, obie wierzyły w romantyczną, wielką i intensywną miłość. Podobnie jak jej pani, lubiła przyjmować gości, bo czuła się wtedy szczęśliwa, będąc w centrum zainteresowania. Wypracowanie zawiera 604 wyrazy.