Benedykt Korczyński – charakterystyka bohatera E. Orzeszkowej, wypracowanie

Benedykt Korczyński – charakterystyka bohatera E. Orzeszkowej, wypracowanie

Poniższe wypracowanie stanowi charakterystykę benedykta korczyńskiego, bohatera występującego w powieści „Nad Niemnem” autorstwa E. Orzeszkowej. Jako młody człowiek Benedykt Korczyński był „wysmukły wtedy, szczupły, z twarzą przez długie przesiadywanie na ławkach szkolnych trochę wychudzoną, więcej jeszcze do studenta niż do osiadłego obywatela podobny”. Jednak lata ciężkiej pracy w gospodarstwie sprawiły, że twarz miał opaloną od słońca, zmęczoną i błyszczącą od potu. Chodził prędko i szerokimi krokami z pochylonym nisko grubym i czerwonym karkiem. Stał się człowiekiem zmęczonym i znużonym ciężką i niekończącą się pracą. Wypracowanie zawiera  614 wyrazów.

Emilia Korczyńska – charakterystyka postaci E. Orzeszkowej „Nad Niemnem”

Emilia Korczyńska – charakterystyka postaci E. Orzeszkowej „Nad Niemnem”

Wypracowanie stanowi charakterystykę Emilii Korczyńskiej, bohaterki występującej w powieści E. Orzeszkowej pod tytlem „Nad Niemnem”. Bohaterka była żoną Benedykta Korczyńskiego, z którym miała dwoje dzieci, syna Witolda i córkę Leonię. Była kobietą gustownie ubraną o nienagannych manierach. Kiedyś grywała na pianinie. Małżeństwo z Benedyktem sprawiło, że kobieta zaczęła żyć w świecie romansów, które czytywała jej Teresa Plińska. Nie interesowała się sprawami społeczno-politycznymi ani własnym gospodarstwem. Nie rozumiała męża i nie wspierała go w jego sprawach. Nie mogła znaleźć wspólnego języka z synem, a córkę próbowała wychować na swoje podobieństwo. Nie zajmowała się pracą. Była kobieta wygodną i leniwą. Wypracowanie zawiera  570 wyrazów.

Jan Bohatyrowicz – bohater „Nad Niemnem”, charakterystyka

Jan Bohatyrowicz – bohater „Nad Niemnem”, charakterystyka

Poniższe wypracowanie z języka polskiego stanowi charakterystykę Jana Bohatyrowicza z powieści „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej. Jeśli potrzebujesz wiadomości na temat tej postaci zapoznaj się z poniższą pracą lub wykorzystaj całą pracę, która być może okaże się bardzo pomocna. Jan Bohatyrowicz był synem powstańca styczniowego, Jerzego, który poległ w walce o wolność i niepodległość ojczyzny. Wuj Anzelm, który wychowywał chłopca zaszczepił w nim uczucia patriotyczne i miłość i szacunek do ojczyzny, a także pamięć o poległych w powstaniu. Janek był bardzo wartościowym człowiekiem. Był pracowity, szczery, pomocny. Był bardzo przywiązany do ziemi, spełniał się jako dobry gospodarz i rolnik. Wypracowanie zawiera 593 wyrazy.

Anzelm Bohatyrowicz – charakterystyka bohatera „Nad Niemnem”

Anzelm Bohatyrowicz – charakterystyka bohatera „Nad Niemnem”

Jednym z bohaterów występujących w powieści E. Orzeszkowej pod tytułem „Nad Niemnem” był Anzelm Bohatyrowicz. „Starszy i wyższy, chudy, schorowany i dotąd ciągle prawie milczący postąpił krok naprzód; oczami, które kiedyś błękitne musiały być, ale teraz spłowiały i wyraz miał cierpiący(…)”. Był człowiekiem, który wiele przeszedł w życiu. Brał udział w powstaniu styczniowym. Wrócił ciężko ranny, ale już nigdy do końca nie wyzdrowiał. Po śmierci swego brata, Jerzego, zajął się wychowaniem jego syna, Janka. Nauczył go pracy i  wszystkiego, co sam potrafił: „Janek nauczył się pszczelnictwa od jednego takiego człowieka, co sam na naukę do wielkiego miasta jeździł; ja znów za młodu przyuczony byłem do stolarstwa i jego przyuczyłem”; szacunku do tradycji i patriotyzmu. Wypracowanie zawiera 488 wyrazów.

Maria i Bolesław Kirłowie – charakterystyka postaci „Nad Niemnem”

Maria i Bolesław Kirłowie – charakterystyka postaci „Nad Niemnem”

Maria i Bolesław Kirłowie byli bohaterami powieści „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej. Mieszkali w majątku Olszynka, której Kirło był właścicielem. Nie interesował się jednak sprawami swoich włości. Wszystkie jego obowiązki przejęła jego żona, kobieta pracowita, odpowiedzialna i zaradna. Uważał, ją za dobrego zarządcę swojego majątku i nie chciał jej w niczym przeszkadzać. Sam spędzał czas na wycieczkach i odwiedzaniu znajomych oraz na dokuczaniu słabszym od siebie ludziom, nie potrafiącym odpowiadać na jego cięte uwagi i złośliwości. Kirło był człowiekiem leniwym i nieodpowiedzialnym. Nie cieszył się dobrą opinią wśród sąsiadów, którzy uważali go za złośliwca i pleciugę. Wypracowanie zawiera  522 wyrazy.

Marta Korczyńska – charakterystyka postaci „Nad Niemnem”, wypracowanie

Marta Korczyńska – charakterystyka postaci „Nad Niemnem”, wypracowanie

Poniższe wypracowanie stanowi charakterystykę Marty Korczyńskiej, jednej z bohaterek występujących w powieści E. Orzeszkowej pod tytułem „Nad Niemnem”. Marta była czterdziestoparoletnią niezbyt urodziwą kobietą, ”była niezwykle wysoką, a wysokość tę zwiększała jeszcze chudość jej ciała (…) Była to mała, chuda okrągła twarz ze skórą tak ciemną, że prawie brązową, z czołem sfałdowanym w kilka grubych zmarszczek z wypadłymi i kościstymi policzkami, z wyrazem goryczy i złośliwości nadawanym jej przez ostrość nosa i zaciśnięcie warg a wzmaganym przez szczególną ognistość i przenikliwość oczu”. Wypracowanie zawiera 614 wyrazów.

Andrzejowa Korczyńska – charakterystyka postaci, E. Orzeszkowa „Nad Niemnem”

Andrzejowa Korczyńska – charakterystyka postaci, E. Orzeszkowa „Nad Niemnem”

Andrzejowa Korczyńska była jedną z bohaterek powieści E. Orzeszkowej pod tytułem „Nad Niemnem”. Była właścicielką Osowiec oraz kobietą, która swoje życie poświeciła pielęgnowaniu pamięci o swoim mężu, który zginął w powstaniu styczniowym. „Cnoty czystości i poświęcenia zdawały się od stóp do głowy przyoblekać jej wysoką i bogato rozwiniętą kibić, którą malowniczo opływała czarna i ciężka suknia. Czarne koronki i gładkie pasma jasnych, siwiejących włosów żałobną ramą otaczały twarz jej o rysach wydatnych i prawidłowych, delikatną bladością okrytych i zmąconych ledwie dostrzegalnymi zmarszczkami, które zbiegały się w drobne snopy około wielkich, smutnych oczu i chłodnych, dumnych ust.” Wypracowanie zawiera 594 wyrazy.

Teresa Plińska – charakterystyka postaci „Nad Niemnem” E. Orzeszkowa

Teresa Plińska – charakterystyka postaci „Nad Niemnem” E. Orzeszkowa

Poniższe wypracowanie stanowi charakterystykę Teresy Plińskiej, bohaterki trzecioplanowej powieści „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej. Teresa Plińska była około trzydziestoletnią starą panną. Nie była ani urodziwa, ani pełna wdzięku. Wiele jej brakowało do prawdziwej i dystyngowanej damy, ale miała w sobie wiele wspólnych cech z panią Emilią korczyńską, u której pracowała, najpierw jako guwernantka jej dzieci, a potem jej dama do towarzystwa. Obie lubiły czytać francuskie romanse, obie wierzyły w romantyczną, wielką i intensywną miłość. Podobnie jak jej pani, lubiła przyjmować gości, bo czuła się wtedy szczęśliwa, będąc w centrum zainteresowania. Wypracowanie zawiera 604 wyrazy.

„Nad Niemnem” – jako epopeja- wypracowanie

„Nad Niemnem” – jako epopeja- wypracowanie

Wypracowanie zawiera wskazanie cech które sprawiają, że „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej określa się mianem epopei narodowej. Dzieło miedzy innymi odwołuje się do legendarnych zdarzeń i bohaterów. Zaprezentowana szlachta, która przez wiele lat panowała w Polsce wpływając na kształt historii. W poniższym wypracowaniu szczegółowo udowodniono dlaczego lektura określana jest mianem epopei. Całość zawiera 384 słow.

Porównanie epopei „Nad Niemnem” z „Panem Tadeuszem”

Porównanie epopei „Nad Niemnem” z „Panem Tadeuszem”

Wypracowanie zawiera wskazanie cech które sprawiają, że „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej jest porównywane z „Panem Tadeuszem” Adama Mickiewicza. Sytuacja ta ma miejsce z pewnością dla tego, iż oba utwory określa się mianem epopei narodowej aby móc jednak dokonać takiego porównania należy wskazać istotne podobieństwa. W poniższym tekście wskazano wszystkie cechy wspólne i szczegółowo je omówiono Całość zawiera 464 słowa.