Benedykt Korczyński – charakterystyka bohatera E. Orzeszkowej, wypracowanie

Benedykt Korczyński – charakterystyka bohatera E. Orzeszkowej, wypracowanie

Poniższe wypracowanie stanowi charakterystykę benedykta korczyńskiego, bohatera występującego w powieści „Nad Niemnem” autorstwa E. Orzeszkowej. Jako młody człowiek Benedykt Korczyński był „wysmukły wtedy, szczupły, z twarzą przez długie przesiadywanie na ławkach szkolnych trochę wychudzoną, więcej jeszcze do studenta niż do osiadłego obywatela podobny”. Jednak lata ciężkiej pracy w gospodarstwie sprawiły, że twarz miał opaloną od słońca, zmęczoną i błyszczącą od potu. Chodził prędko i szerokimi krokami z pochylonym nisko grubym i czerwonym karkiem. Stał się człowiekiem zmęczonym i znużonym ciężką i niekończącą się pracą. Wypracowanie zawiera  614 wyrazów.

Witold Korczyński – charakterystyka bohatera E. Orzeszkowej, wypracowanie

Witold Korczyński – charakterystyka bohatera E. Orzeszkowej, wypracowanie

Witold Korczyński był jednym z bohaterów powieści „Nad Niemnem” napisanej przez E. Orzeszkową. Witold był młodym dwudziestoletnim młodzieńcem. „Średniego wzrostu i bardzo zgrabny, poruszeniami ciała i grą fizjonomii zdradzał organizację niezmiernie żywą i nerwową. Rysy twarzy miał delikatne i piękne, ale cerę bladawą i zmęczoną; drobny, jasny wąsik zaledwie zaczynał osypywać mu górną wargę, a z wielkich, piwnych oczu, zupełnie do oczu Benedykta Korczyńskiego podobnych, zdawały się sypać iskry i tryskać płomienie”. Był to młody pełen zapału i energii człowiek, który pragnął całym sobą realizować pozytywistyczne idee pracy organicznej i pracy u podstaw. Wypracowanie zawiera 411 wyrazów.

Emilia Korczyńska – charakterystyka postaci E. Orzeszkowej „Nad Niemnem”

Emilia Korczyńska – charakterystyka postaci E. Orzeszkowej „Nad Niemnem”

Wypracowanie stanowi charakterystykę Emilii Korczyńskiej, bohaterki występującej w powieści E. Orzeszkowej pod tytlem „Nad Niemnem”. Bohaterka była żoną Benedykta Korczyńskiego, z którym miała dwoje dzieci, syna Witolda i córkę Leonię. Była kobietą gustownie ubraną o nienagannych manierach. Kiedyś grywała na pianinie. Małżeństwo z Benedyktem sprawiło, że kobieta zaczęła żyć w świecie romansów, które czytywała jej Teresa Plińska. Nie interesowała się sprawami społeczno-politycznymi ani własnym gospodarstwem. Nie rozumiała męża i nie wspierała go w jego sprawach. Nie mogła znaleźć wspólnego języka z synem, a córkę próbowała wychować na swoje podobieństwo. Nie zajmowała się pracą. Była kobieta wygodną i leniwą. Wypracowanie zawiera  570 wyrazów.

Justyna Orzelska – bohaterka „Nad Niemnem”, charakterystyka

Justyna Orzelska – bohaterka „Nad Niemnem”, charakterystyka

Justyna Orzelska była jedną z bohaterek powieści E. Orzeszkowej pod tytułem „Nad Niemnem”. „Kobietę z kwiatami trudno byłoby nazwać od razu panną z wyższego towarzystwa albo też dziewczyną z niższych warstw wiejskiej ludności. Wyglądała trochę na jedno i drugie”. Po śmierci matki początkowo mieszkała u Andrzejowej Korczyńskiej. Natomiast po wyjeździe opiekunki za granicę Justyna trafiła do Korczyna, gdzie mieszkała razem z ojcem, Ignacym. Justyna była odważną i niezależną kobietą. Nie bała się ciężkiej pracy i chętnie zdobywała nowe umiejętności przy pracy na żniwach. Nie bała się prac gospodarskich. Była bardzo pracowitą i chętną do pomocy osobą. Pomagała Marcie w wielu obowiązkach. Nie była typem salonowej panienki, dla której liczyły się tylko stroje, romanse i bogaci kawalerowie. Wypracowanie zawiera 594 wyrazy.

Anzelm Bohatyrowicz – charakterystyka bohatera „Nad Niemnem”

Anzelm Bohatyrowicz – charakterystyka bohatera „Nad Niemnem”

Jednym z bohaterów występujących w powieści E. Orzeszkowej pod tytułem „Nad Niemnem” był Anzelm Bohatyrowicz. „Starszy i wyższy, chudy, schorowany i dotąd ciągle prawie milczący postąpił krok naprzód; oczami, które kiedyś błękitne musiały być, ale teraz spłowiały i wyraz miał cierpiący(…)”. Był człowiekiem, który wiele przeszedł w życiu. Brał udział w powstaniu styczniowym. Wrócił ciężko ranny, ale już nigdy do końca nie wyzdrowiał. Po śmierci swego brata, Jerzego, zajął się wychowaniem jego syna, Janka. Nauczył go pracy i  wszystkiego, co sam potrafił: „Janek nauczył się pszczelnictwa od jednego takiego człowieka, co sam na naukę do wielkiego miasta jeździł; ja znów za młodu przyuczony byłem do stolarstwa i jego przyuczyłem”; szacunku do tradycji i patriotyzmu. Wypracowanie zawiera 488 wyrazów.

Maria i Bolesław Kirłowie – charakterystyka postaci „Nad Niemnem”

Maria i Bolesław Kirłowie – charakterystyka postaci „Nad Niemnem”

Maria i Bolesław Kirłowie byli bohaterami powieści „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej. Mieszkali w majątku Olszynka, której Kirło był właścicielem. Nie interesował się jednak sprawami swoich włości. Wszystkie jego obowiązki przejęła jego żona, kobieta pracowita, odpowiedzialna i zaradna. Uważał, ją za dobrego zarządcę swojego majątku i nie chciał jej w niczym przeszkadzać. Sam spędzał czas na wycieczkach i odwiedzaniu znajomych oraz na dokuczaniu słabszym od siebie ludziom, nie potrafiącym odpowiadać na jego cięte uwagi i złośliwości. Kirło był człowiekiem leniwym i nieodpowiedzialnym. Nie cieszył się dobrą opinią wśród sąsiadów, którzy uważali go za złośliwca i pleciugę. Wypracowanie zawiera  522 wyrazy.

Marta Korczyńska – charakterystyka postaci „Nad Niemnem”, wypracowanie

Marta Korczyńska – charakterystyka postaci „Nad Niemnem”, wypracowanie

Poniższe wypracowanie stanowi charakterystykę Marty Korczyńskiej, jednej z bohaterek występujących w powieści E. Orzeszkowej pod tytułem „Nad Niemnem”. Marta była czterdziestoparoletnią niezbyt urodziwą kobietą, ”była niezwykle wysoką, a wysokość tę zwiększała jeszcze chudość jej ciała (…) Była to mała, chuda okrągła twarz ze skórą tak ciemną, że prawie brązową, z czołem sfałdowanym w kilka grubych zmarszczek z wypadłymi i kościstymi policzkami, z wyrazem goryczy i złośliwości nadawanym jej przez ostrość nosa i zaciśnięcie warg a wzmaganym przez szczególną ognistość i przenikliwość oczu”. Wypracowanie zawiera 614 wyrazów.

Zygmunt Korczyński – charakterystyka bohatera „Nad Niemnem”, wypracowanie

Zygmunt Korczyński – charakterystyka bohatera „Nad Niemnem”, wypracowanie

Zygmunt Korczyński był jednym z bohaterów powieści „Nad Niemnem” autorstwa E. Orzeszkowej. Zygmunt był synem Andrzeja Korczyńskiego, który poległ w powstaniu styczniowym. Matka wychowała go na salonowego „francuskiego markiza”, który w ogóle nie interesował się losami kraju. Nie posiadał w sobie żadnych uczuć patriotycznych. Większość życia spędził za granicą. Brzydziło go wiejskie życie, chłopów nazywał bydłem, a ojca szaleńcem. Swoim zachowaniem i postępowaniem ranił matkę i żonę, której tak naprawdę nie kochał. Marzył o romansach i próbował uwieść Justynę Orzelską, swoją dawną miłość. Wypracowanie zawiera 600 wyrazów.

Teofil Różyc – charakterystyka bohatera, E. Orzeszkowa „Nad Niemnem”

Teofil Różyc – charakterystyka bohatera, E. Orzeszkowa „Nad Niemnem”

Wypracowanie stanowi charakterystykę Teofila Różyca, bohatera trzecioplanowego powieści „Nad Niemnem” E Orzeszkowej. Teofil Różyc był krewnym państwa Kirłów i bywał na ich dworku. Jednak większość czasu spędził za granicą, spędzając czas na podróżach i rozrywkach. Nie interesował się sprawami kraju ani nawet własnym majątkiem. Dla niego liczyło się tylko to, że ma pieniądze na spełnianie własnych zachcianek i przyjemności. Był uzależniony od morfiny, która była dla niego odskocznią od przygnębiającej go  rzeczywistości i sposobem na wypełnienie wewnętrznej pustki, która go ogarniała. Wypracowanie zawiera 420 wyrazów.

Andrzejowa Korczyńska – charakterystyka postaci, E. Orzeszkowa „Nad Niemnem”

Andrzejowa Korczyńska – charakterystyka postaci, E. Orzeszkowa „Nad Niemnem”

Andrzejowa Korczyńska była jedną z bohaterek powieści E. Orzeszkowej pod tytułem „Nad Niemnem”. Była właścicielką Osowiec oraz kobietą, która swoje życie poświeciła pielęgnowaniu pamięci o swoim mężu, który zginął w powstaniu styczniowym. „Cnoty czystości i poświęcenia zdawały się od stóp do głowy przyoblekać jej wysoką i bogato rozwiniętą kibić, którą malowniczo opływała czarna i ciężka suknia. Czarne koronki i gładkie pasma jasnych, siwiejących włosów żałobną ramą otaczały twarz jej o rysach wydatnych i prawidłowych, delikatną bladością okrytych i zmąconych ledwie dostrzegalnymi zmarszczkami, które zbiegały się w drobne snopy około wielkich, smutnych oczu i chłodnych, dumnych ust.” Wypracowanie zawiera 594 wyrazy.

Teresa Plińska – charakterystyka postaci „Nad Niemnem” E. Orzeszkowa

Teresa Plińska – charakterystyka postaci „Nad Niemnem” E. Orzeszkowa

Poniższe wypracowanie stanowi charakterystykę Teresy Plińskiej, bohaterki trzecioplanowej powieści „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej. Teresa Plińska była około trzydziestoletnią starą panną. Nie była ani urodziwa, ani pełna wdzięku. Wiele jej brakowało do prawdziwej i dystyngowanej damy, ale miała w sobie wiele wspólnych cech z panią Emilią korczyńską, u której pracowała, najpierw jako guwernantka jej dzieci, a potem jej dama do towarzystwa. Obie lubiły czytać francuskie romanse, obie wierzyły w romantyczną, wielką i intensywną miłość. Podobnie jak jej pani, lubiła przyjmować gości, bo czuła się wtedy szczęśliwa, będąc w centrum zainteresowania. Wypracowanie zawiera 604 wyrazy.

„Nad Niemnem”- charakterystyka Janka Bohatyrowicza

„Nad Niemnem”- charakterystyka Janka Bohatyrowicza

Wypracowanie zawiera charakterystykę Janka Bohatyrowicza jednego z bohaterów lektury „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To z pewnością pozytywny bohater. Wychowany na prawego, czułego i pracowitego człowieka szanuje swych bliskich i tradycję narodową. Kocha ziemię i to jej oddaje swój wysiłek, ciężka praca staje się dla niego sensem dającym pełnię szczęścia i harmonii. Tekst zawiera 305 słów.

„Nad Niemnem”- charakterystyka Justyny Orzelskiej

„Nad Niemnem”- charakterystyka Justyny Orzelskiej

Wypracowanie zawiera charakterystykę Justyny Orzelskiej jednej z bohaterek lektury „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. W lekturze widzimy jej wewnętrzną przemianę gdy wyzwolona z życia w Korczynie odnajduje prawdziwy sens życia. Justyna zawsze pozostaje wierna swym wyborom, jest świadoma i pewna swych racji stąd tak zapalczywie ich broni. Tekst zawiera 327 słów.