Król Edyp – charakterystyka postaci, Sofokles

Król Edyp – charakterystyka postaci, Sofokles

Edyp to tytułowy bohater tragedii autorstwa starożytnego twórcy Sofoklesa. Był on królem Teb, mężem Jokasty, z którą miał czworo dzieci, dwóch synów Eteoklesa i Polinejkesa oraz dwie córki Antygonę i Ismenę. Na tronie Teb zasiadł, gdy uwolnił miasto od nękającego go potwora, Sfinksa, który dręczył lud swoimi zagadkami i uśmiercał każdego, kto nie udzielił mu na nie odpowiedzi. Tylko Edypowi udało się przechytrzyć sfinksa i odpowiedzieć na jedną z zagadek. Wtedy to potwór rzucił się w przepaść, a Edyp zasiadł na tronie Teb, przejmując tym samym władzę po zmarłym królu Lajosie i poślubiając wdowę po nim, Jokastę. Wypracowanie zawiera 491 wyrazów.

Jokasta – charakterystyka bohaterki, Sofokles „Król Edyp”

Jokasta – charakterystyka bohaterki, Sofokles „Król Edyp”

Wypracowanie dotyczy jednej z postaci tragedii Sofoklesa, Jokasty i stanowi charakterystykę tej bohaterki. Jokasta była postacią tragiczną, bowiem musiała dokonać w życiu straszliwego wyboru. Jej zadaniem było zgładzenie własnego syna, z którym wiązała się straszna przepowiednia. Aby tego uniknąć kobieta postanowiła porzucić dziecko w górach na pewną śmierć, bo chciała uratować Teby i lud przed tą straszliwą zagładą. Przepowiednia, która dotyczyła jej syna mówiła, że Edyp zabije swojego ojca i ożeni się z własną matką. Sytuacja taka byłaby czymś strasznym, dlatego też Jokasta zdobyła się na tak drastyczny czyn. Wypracowanie zawiera 447 wyrazów.

Kreon – charakterystyka, Sofokles, „Król Edyp”, wypracowanie

Kreon – charakterystyka, Sofokles, „Król Edyp”, wypracowanie

Kreon był jednym z bohaterów tragedii Sofoklesa pod tytułem „Król Edyp”. Był on bratem Jokasty i władcą Teb. Władzę objął po śmierci swojego szwagra, Lajosa, który został zamordowany, jednak jego mordercy nie odnaleziono. Kreon był dobrym i oddanym władcą, bardzo troszczył się o swój lud i dlatego tez nie wahał się oddać władzy temu, kto pokona nękającego miasto sfinksa. Jego następcą został Edyp, przyjezdny z Koryntu, który objął władzę w Tebach i pojął za żonę Jokastę, siostrę Kreona. Wypracowanie zawiera 439 wyrazów.