Demeter – charakterystyka postaci mitycznej, wypracowanie

Demeter – charakterystyka postaci mitycznej, wypracowanie

Demeter była postacią mityczną, występującą w micie o „Demeter i korze”. Była ona siostrą Zeusa, potężną i niezwykle piękną boginią plonów i urodzaju, pól i sadów. Nazywano ją Matką – Ziemią. Demeter była również matką Kory, którą kochała prawdziwą macierzyńską miłością. Pewnego dnia Demeter ostrzegła córkę, by pod żadnym pozorem nie zrywała kwiatu narcyza, gdyż spotka ją nieszczęście. Jednak Kora nie posłuchała zatroskanej matki i zerwała kwiat. Stało się to przyczyną ogromnego nieszczęścia, bo Kora w chwili zerwania białego kwiatu została porwana przez Hadesa, władcę podziemia, który chciał pojąć Korę za żonę. Wypracowanie zawiera 510 wyrazów.

Narcyz i jego losy z mitu „Demeter i Kora”, wypracowanie

Narcyz i jego losy z mitu „Demeter i Kora”, wypracowanie

Narcyz był jedną z postaci występujących w micie o „Demeter i Korze”. Poniższe wypracowanie ukazuje losy młodzieńca, a także powstanie kwiatu narcyz. Bohater był pięknym młodzieńcem, w którym kochały się wszystkie nimfy. On jednak nigdy nie odwzajemnił uczucia do żadnej z nich, bowiem jego jedyną pasją i miłością były łowy. Poświęcał im całe dnie i czuł się bardzo szczęśliwy. Wśród nimf była jedna, Echo, która kochała Narcyza całym swoim sercem, ale była to miłość nieszczęśliwa i nieodwzajemniona. Wypracowanie zawiera 309 wyrazów.

„Demeter i Kora” – streszczenie mitu

„Demeter i Kora” – streszczenie mitu

Poniższe wypracowanie stanowi streszczenie mitu o „Demeter i Korze”, będącego lekturą w szkole podstawowej. Demeter była boginią urodzaju. Odpowiadała za zbiory i plony lub ich brak. Miała młodą i piękną córkę o imieniu Kora, którą kochała całym swoim sercem i dla niej byłaby gotowa zrobić wszystko. Troszczyła się o nią i chciała jej zapewnić szczęście i bezpieczeństwo. Pewnego dnia, gdy Kora spędzała czas z przyjaciółkami nimfami dostrzegła piękny kwiat o białych i lśniących płatkach, którego woń niezwykle przyciągała. Matka wielokrotnie przestrzegała córkę, by pod żadnym pozorem nie zrywała kwiatu, bo może spotkać ją nieszczęście. Wypracowanie zawiera 533 wyrazy.