Edyp, bohater tragedii Sofoklesa

Edyp, bohater tragedii Sofoklesa

Dzieło Sofoklesa pt. „Król Edyp” jest jedna z najbardziej znanych tragedii w światowej literaturze. Autor ukazuje w utworze postać głównego a zarazem tytułowego bohatera Edypa, człowieka, którego obraz w utworze zmienia się diametralnie. Wypracowanie zawiera 470 słów.

Lady Makbet, charakterystyka

Lady Makbet, charakterystyka

„Makbet” to dzieło pióra Szekspira. Autor w swoim dramacie obok obrazu tytułowego bohatera, Makbeta, charakteryzuje także postać jego żony- Lady Makbet. Postać ta, napisana przez tego wybitnego pisarza, uznawana jest za jedna z najciekawszych kreacji kobiecych w literaturze światowej.

Charakterystyka Króla Maciusia – wypracowanie, J. Korczak

Charakterystyka Króla Maciusia – wypracowanie, J. Korczak

Wypracowanie dotyczy króla Maciusia, tytułowego bohatera książki autorstwa Janusza Korczaka i jest jego charakterystyką. Główny bohater, to kilkuletni chłopiec, który zasiada na tronie po śmierci swego ojca, króla. Maciuś, jako król ma do wypełnienia wiele ważnych obowiązków, wśród których nie ma czasu na zabawę i beztroskę. Maciuś buntuje się przeciwko władzy dorosłych i zaprowadza własne rządy, które niestety źle wpływają na funkcjonowanie państwa. Wypracowanie zawiera 448 wyrazów / 2991 znaków.

Charakterystyka Karola Lwa – wypracowanie, A. Lindgren

Charakterystyka Karola Lwa – wypracowanie, A. Lindgren

Wypracowanie z języka polskiego jest charakterystyką Karola Lwa, jednego z głównych bohaterów powieści „Bracia Lwie Serce” autorstwa A. Lindgren. Poznajemy Karola jako wątłego i niezwykle szczupłego chłopca, zmagającego się z chorobą śmiertelną. Jednak bohater dowiedział się o tym fakcie zupełnie przypadkowo, podsłuchując rozmowę z matki z jedną z jej klientek. Karol bał się śmierci i był tym faktem przerażony. Jednak dzięki wsparciu starszego brata, Jonatana zrozumiał, że trafi w lepsze miejsce, gdzie nie ma chorób, bólu i cierpienia. Wypracowanie zawiera  534 wyrazy / 3377 znaków.

Jonatan Lwie Serce – charakterystyka postaci, A. Lindgren

Jonatan Lwie Serce – charakterystyka postaci, A. Lindgren

Wypracowanie dotyczy jednego z głównych bohaterów powieści Astrid Lindgren zatytułowanej „Bracia Lwie Serce”, Jonatana Lwa. Jonatan ma trzynaście lat. Jest dobry, uczciwy i kocha swego brata. Jest opiekuńczy i troskliwy. Zarówno w życiu jak i po śmierci wykazuje się bohaterstwem, odwagą i męstwem. Jest wzorem do naśladowania dla swojego młodszego brata, Karola. Jonatan jest bardzo inteligentny, wyróżnia się w klasie. Zdaniem Karolka „wszystko potrafi i wszystko rozumie”. Jest silny, zdrowy i piękny. Wypracowanie zawiera  499 wyrazów / 3260 znaków.

Wypracowanie – charakterystyka Bartka – „Władca Lewawu”

Wypracowanie – charakterystyka Bartka – „Władca Lewawu”

Charakterystyka Bartka, głównego bohatera książki „Władca Lewawu”, autorstwa Doroty Terakowskiej. Książka opowiada o samotnym trzynastoletnim chłopcu, który ucieka z domu dziecka w poszukiwaniu swojej mamy. Jego rodzice zniknęli bez wieści. Pewnego dnia chłopiec trafia do tajemniczej krainy, która okazuje się światem równoległym do naszego. Miasto Wokark jest bardzo podobne do Krakowa, ale jest ładniejsze i czystsze, a ludzie tam mieszkający mili i spokojni. Chłopiec zaprzyjaźnia się z mieszkańcami, a gdy dowiaduje się prawdy o prześladującym ich Nienazwanym, postanawia im pomóc i wyzwolić z rąk tajemniczego czarodzieja. Wypracowanie zawiera 497 wyrazów.

Wypracowanie – charakterystyka Rogasia z Doliny Roztoki, M. Kownacka

Wypracowanie – charakterystyka Rogasia z Doliny Roztoki, M. Kownacka

Wypracowanie z jeżyka polskiego jest charakterystyką głównego bohatera książki M. Kownackiej, Rogasia z Doliny Roztoki. Rogaś to bardzo fajny i zabawny koziołek, wciąż chce się bawił i figlować. Tryska energią i jest bardzo sympatyczny. Dzieci gajowego Kluski bardzo go kochają i dobrze się nim opiekują. Spędzają z nim każdą wolną chwilę. Rogaś trafił do rodziny Klusków po śmierci swojej matki, którą zabił dziki Ryś. Wypracowanie zawiera 476 wyrazów.

Wypracowanie – charakterystyka Filonka, G. Knutsson

Wypracowanie – charakterystyka Filonka, G. Knutsson

Charakterystyka dotyczy tytułowego bohatera książki G. Knutsson, Filonka. Filonek jest małym kotkiem, dachowcem, który wkrótce po urodzeniu traci ogon na skutek nieszczęśliwego spotkania ze szczurem. Z tego powodu Filonek zostaje narażony na niewybredne żarty ze strony innych kotów. Filonek to bardzo zabawny kotek, który uwielbia figlować i psocić, często swym zachowaniem irytuje swoich opiekunów. Jednak czasem zdarza się, że daje im wielu powodów do dumy. Wypracowanie zawiera  636 wyrazów.

Hobbici J. R. R. Tolkiena – charakterystyka, wypracowanie

Hobbici J. R. R. Tolkiena – charakterystyka, wypracowanie

Charakterystyka Hobbitów, rasy niziołków zamieszkujących Śródziemie, stworzonych przez J. R. R. Tolkiena, występujących w powieściach „Władca Pierścieni” i „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. W powieściach Tolkiena poznajemy wielu fantastycznych przedstawicieli tej rasy. Należą do niej między innymi: Bilbo Baggins, bohater „Hobbita…”, który trafia w posiadanie Pierścienia Jedynego i z czasem przekazuje go swojemu krewniakowi, Frodowi, który z kolei podejmuje się niebezpiecznej misji zniszczenia Pierścienia. Wypracowanie zawiera  439 wyrazów.