Etruskowie

Lud Etrusków jest dosyć słabo poznanym z pośród ludów starożytnych na obszarze basenu morza śródziemnego. Etruskowie stworzyli rozwiniętą cywilizację i kulturę, które to wywarły znaczący wpływ na znacznie lepiej znany historykom starożytny Rzym. Wiele rytuałów religijnych, rozwiązań ustrojowych, symboli, czy mitów znanych z Rzymu miało swój początek i wzór w cywilizacji etruskiej. Etruskowie rozkwit swej cywilizacji przeżywali pomiędzy 600 a 475 rokiem p.n.e . Cywilizacja etruska czerpała znacznie z wpływów Greckich i Fenickich. W świetle badań Etruskowie wywodzili się najprawdopodobniej z obszaru Morza Egejskiego i Azji Mniejszej.

Etruskowie, zamieszkujący region zwany Etrurią, obejmujący głównie dzisiejszą Toskanię, Umbrię i część Lacjum, są jedną z najbardziej fascynujących, lecz jednocześnie tajemniczych cywilizacji starożytnego basenu Morza Śródziemnego. Ich pochodzenie, mimo wielu teorii, pozostaje przedmiotem debaty wśród historyków i archeologów. Wczesne teorie sugerowały ich migrację z Azji Mniejszej, podczas gdy inne hipotezy wskazują na autochtoniczne pochodzenie z Półwyspu Apenińskiego.

Kultura etruska rozwijała się w okresie od IX do I wieku p.n.e., osiągając szczyt swojego rozwoju między 600 a 475 rokiem p.n.e. Była to cywilizacja miejska, znana z zaawansowanych umiejętności metalurgicznych, szczególnie w obróbce brązu, a także z umiejętności w budownictwie, zwłaszcza w zakresie hydrauliki. Etruskowie byli również znanymi żeglarzami i handlowcami, co sprzyjało wymianie kulturowej, szczególnie z Grekami i Fenicjanami.

W sztuce etruskiej widoczne są wpływy greckie, co manifestuje się w stylu ich ceramiki, rzeźb i architektury. Etruskowie byli również znani z tworzenia wyrafinowanych przedmiotów z brązu, takich jak lustra, hełmy, czy biżuteria. Charakterystyczną cechą etruskiej sztuki był realizm, który odróżniał ją od stylu idealizowanego, typowego dla sztuki greckiej.

System społeczno-polityczny Etrusków był złożony. W ich miastach-panstwach, takich jak Tarquinia, Veii czy Vulci, władzę sprawowali królowie, później zastąpieni przez oligarchiczne rządy. Etruskowie mieli również wpływ na rzymski system polityczny, zwłaszcza w zakresie instytucji religijnych i wojskowych.

W kwestii religii, etruska wiara była politeistyczna, z bogatym panteonem bóstw, częściowo zbieżnym z greckim i rzymskim. Rytuały religijne, wróżbiarstwo i praktyki przepowiadania przyszłości, takie jak haruspicy (wróżenie z wnętrzności zwierząt) i augury (obserwacja lotu ptaków), zostały później zaadaptowane przez Rzymian.

Niestety, wiele z tego, co wiemy o Etruskach, pochodzi z zewnętrznych źródeł, zwłaszcza z literatury greckiej i rzymskiej. Ich własne zapiski, pisane etruskim alfabetem (blisko związanym z greckim), pozostają częściowo niezrozumiałe, co znacznie utrudnia pełne zrozumienie ich kultury i historii.

Upadek cywilizacji etruskiej nastąpił w miarę podbojów rzymskich, co skutkowało asymilacją Etrusków w ramach rosnącego Imperium Rzymskiego. Ich język i kultura stopniowo zanikały, a wiedza o nich została zasłonięta przez dominującą kulturę rzymską. Mimo to, dziedzictwo Etrusków pozostaje istotne dla zrozumienia wczesnej historii Italii i wpływu na rozwój Rzymu.

Opera , definicja
Słowo opera pochodzi z języka włoskiego i oznacza dzieło. Opera jest to dzieło sceniczne gdzie śpiew...
Rzeczownik , definicja
Rzeczownik to część mowy w języku polskim, która jest samodzielna składniowo i semantycznie. Rzeczownik...
Amnestia, definicja
Wyraz amnestia pochodzi z greki i oznacza zapomnienie i wybaczenie. Jest to pojęcie z dziedziny polityki...
Ekosystem, definicja
Ekosystem- to układ ekologiczny na danej przestrzeni, której granice są często nieostre. Ekosystem charakteryzuje...
A Cappella
A Cappella , wyrażenie to pochodzi z języka włoskiego cappella – kaplica. Wyrażenie a cappella dosłownie...
RankBrain
RankBrain, zaawansowany system sztucznej inteligencji opracowany przez Google, odgrywa niezwykle istotną...
Wszechświat - kosmos
Wszechświat to na dobrą sprawę dosłownie wszystko, co nas otacza a nawet więcej. Wszechświat to wszystko,...
Literatura, definicja i podział
LITERATURA to zbiór wszelkiego rodzaju sensownych zapisów będących wytworem ludzkiego rozumu. Zbiór ten...
Geny – podstawowe informacje
Geny białkowe to części DNA (Kwas deoksyrybonukleinowy) umożliwiające tworzenia jednego z rodzajów RNA...
Parandowski Jan
JAN PARANDOWSKI urodził się 11 maja 1895 roku we Lwowie, zmarł natomiast 26 września 1978 roku w Warszawie....
Materia - trzy stany skupienia
MATERIA to naukowy termin, który oznacza to, z czego wszystko powstało i nadal istnieje. Materia występuje...
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo to nic innego jak przeciwieństwo zagrożenia i lęku. Jest to stan zarówno psychiczny jak...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *