Radio, sposób działania i zastosowanie

Radio, sposób działania i zastosowanie

Radio to znakomity wynalazek umożliwiający słuchanie odbieranie dźwięków z bardzo dużej odległości. Nie docierają do słuchacza jednak dźwięki, które są nadawane a jedynie odpowiednio wysterowane fale

Radio to znakomity wynalazek umożliwiający słuchanie odbieranie dźwięków z bardzo dużej odległości. Nie docierają do słuchacza jednak dźwięki, które są nadawane a jedynie odpowiednio wysterowane fale radiowe, które emitowane są za pomocą specjalnych nadajników. Odbiornik, przechwytując takie fale przekształca je na fale dźwiękowe będące dokładną kopią tych oryginalnych wysyłanych do nadajników.

 

Fale radiowe to jedna z odmian promieniowania elektromagnetycznego, które dzięki swym właściwościom może przemieszczać się z ogromną szybkością sięgającą 300000 km/s. Dzięki temu będąc nawet w znacznej odległości od osoby nadającej dźwięk możemy odbierać go z bardzo nieznacznym opóźnieniem.

 

Radio to wielce przydatne urządzenie służące nie tylko do odsłuchiwania ulubionych stacji nadających ulubioną muzykę i inne informacje. Jest to również szeroko stosowany sposób do komunikowania się ze sobą zarówno służb porządkowych, straży pożarnej, a także lotnictwa i żeglugi. W czasach obecnych fale radiowe wykorzystywane są również przez bardzo popularne telefony komórkowe.

 

Informacja może być przesyłana w postaci:

- zakodowanej (np. alfabetem Morse'a) – wymaga wówczas odkodowania przez odbiorcę

- zapisu fali dźwiękowej – wymaga wówczas radioodbiornika