Gen, definicje

Gen, definicje

Gen to nazwa określająca kawałek DNA, który nadaje komórce zdolność do tworzenia jakiegoś RNA, poza tym koduje przeważnie jakieś białko. Dzięki obecnemu zaawansowaniu technologicznemu udało się określić

Gen to nazwa określająca kawałek DNA, który nadaje komórce zdolność do tworzenia jakiegoś RNA, poza tym koduje przeważnie jakieś białko. Dzięki obecnemu zaawansowaniu technologicznemu udało się określić, że gen odpowiedzialny jest za wszystkie cechy organizmu. Poczynając od budowy oraz cech fizjologicznych, kończąc na instynktach zwierzęcych i ludzkich skłonnościach i talentach. Cechy te znajdują się w każdej komórce, która zawiera odpowiednie białka zakodowane w genach.

 

Termin ten pojawił się jednak znacznie wcześniej, bo w roku 1909, kiedy to wprowadzony został przez duńskiego botanika Wilhelma Johannsena. Jako, że ówcześni ludzie nie znali jeszcze DNA pojęcie to odnosiło się do abstrakcyjnej jednostki dziedziczenia, warunkującej występowanie w organizmie (i przekazywanie potomstwu) jakiejś prostej, elementarnej cechy, np. określonej barwy oczu, barwy kwiatów, odporności albo podatności na jakąś chorobę.

 

Typowe geny zawierają informacje o tym:[wikipedia]

- jak zbudować jakieś białko (tzn. w jakiej kolejności połączyć aminokwasy w ciągły łańcuch)

- w jakich okolicznościach (warunkach) należy to białko tworzyć

- z jaką intensywnością i przez jaki czas je wytwarzać

- do jakiego przedziału komórki je przesyłać (np. do mitochondriów czy do wakuoli)

- u organizmów tkankowych także informację o tym, w których tkankach, w jakiego typu komórkach dany produkt ma powstawać.

 

Zobacz testy z biologii dla szkół średnich i gimnazjum

01 Powiązane pojęcia

Białko

Biologia