Strunowce, charakterystyka

Strunowce, charakterystyka

Strunowce-to jeden z bardziej zróżnicowanych typów zwierząt. Należą do niego zwierzęta dwubocznie symetryczne. Strunowce mają strunę grzbietową(stanowiącą wewnętrzny szkielet osiowy)

Strunowce-to jeden z bardziej zróżnicowanych typów zwierząt. Należą do niego zwierzęta dwubocznie symetryczne. Strunowce mają strunę grzbietową(stanowiącą wewnętrzny szkielet osiowy), cewkowaty układ nerwowy, szczeliny skrzelowe w gardzieli, układ pokarmowy i serce po brzusznej stronie ciała oraz ogon, jako narząd ruchu, a ponadto segmentalny układ mięśni. Niektóre te cechy występują tylko w rozwoju zarodkowym. W porównaniu z ogólnym planem budowy bezkręgowców plan budowy strunowców jest odwrócony o 180 stopni. Wyróżniamy dwa typy zwierząt:

 

*pierwouste, czyli takie, u których powstająca w rozwoju zarodkowym pragęba funkcjonuje przez całe życie, jako otwór gębowy ostateczny,

*wtórouste, czyli takie, u których zarodkowa pragęba przekształca się w otwór odbytowy ostateczny(lub zanika); otwór gębowy ostateczny wykształca się na przeciwległym- w stosunku do pragęby-biegunie ciała,

 

Strunowce są najwyżej zorganizowanym i zróżnicowanym typem zwierząt. Zamieszkują wszystkie rodzaje środowisk na kuli ziemskiej. Strunowce (Chordata) to  zwierzęta tworzące odrębny typ dzielący się na trzy podtypy systematyczne: osłonice, bezczaszkowce (Acrania) oraz kręgowce (Vertebrata).

 

Zobacz testy z biologii dla szkół średnich i gimnazjum

01 Powiązane pojęcia

Gąbki, charakterystyka bezkręgowców

Jamochłony, charakterystyka

Płazińce, charakterystyka