Polskie wynalazki - K-202 minikomputer

Polskie wynalazki - K-202 minikomputer

K-202 to polski 16-bitowy minikomputer opracowany i skonstruowany przez inż. Jacka Karpińskiego w latach 1970–1973. Był to pierwszy polski komputer zbudowany z użyciem układów scalonych ...

K-202 to polski 16-bitowy minikomputer opracowany i skonstruowany przez inż. Jacka Karpińskiego w latach 1970–1973. Był to pierwszy polski komputer zbudowany z użyciem układów scalonych w kooperacji polskich zakładów MERA, Metroneks z firmami angielskimi: Data-Loop oraz MB Metals.

 

Według opinii dr. hab. Piotra J. Durki K-202 przewyższał pod względem szybkości pierwsze IBM PC oraz umożliwiał wielozadaniowość, wielodostępność i wieloprocesorowość. Minikomputer pracował z prędkością miliona operacji na sekundę i jako jeden z pierwszych w historii, stosował powiększanie pamięci przez adresowanie stronicowe.

 

K-202 był komputerem 16-bitowym, i był w stanie zaadresować do 8 megabajtów, podczas gdy inne komputery tylko do 64 kilobajtów. Autorem tego typu adresowania był twórca minikomputera Jacek Karpiński. Minikomputer ten od fazy projektu do działającego urządzenia budowany był przez ok. rok. Liczba wyprodukowanych urządzeń nie przekroczyła 30 sztuk, które sprzedano w Anglii, Polsce i Związku Radzieckim.