Sporty zimowe

Zima to pora roku, która nieodłącznie łączy się z zimnem. Z tego powodu dla wielu osób nie jest to wymarzona pora roku. Z zimnem wiąże się to, że chętniej pozostajemy w pomieszczeniach i przez to często mniej się ruszamy. W Zimie kondycja i dobre samopoczucie też ma znaczenie, może nawet większe niż Latem czy Wiosną. Mniejsza ilość słońca, uśpiona przyroda sprawiają, że do nas dociera mniej pozytywnych bodźców. Z tego względu właśnie Zimą nie powinniśmy zapominać o ruchu na świeżym powietrzu i sporcie. Zima oprócz zimna oferuje nam też swoje uroki. Śnieg i lód to niezbędne czynniki do uprawiania sportów zimowych. Sporty zimowe są oryginalne i dają nam możliwość przeżycia przygody z nartami, snowboardem, łyżwami, saneczkarstwem. Bez Zimy nie było by przecież tych ciekawych dyscyplin sportowych.

 

Niewątpliwie najpopularniejszym sportem zimowym jest narciarstwo, szczególnie narciarstwo zjazdowe, typu alpejskiego. Do uprawiania tego sportu niezbędny jest stok, taki znajdziemy najszybciej w górach. Tutaj trzeba wspomnieć, że stoki narciarskie znajdziemy także na pagórkowatych obszarach nizinnych – to dla tych, dla których wyjazd w odleglejsze góry jest problematyczny. W górach polskich ale i za granicą znajdziemy całe mrowie ośrodków narciarskich czekających na amatorów narciarstwa. Ledwie tylko pojawi się śnieg zaraz na stokach zaczyna roić się od narciarzy. Rekreacyjne narciarstwo to wspaniała zabawa dla całej rodziny. Jeśli tylko zjazdy dostosujemy do naszych umiejętności i możliwości z nart możemy czerpać prawdziwą górę satysfakcji. Wybierane przez nas stoki i technika zjazdu muszą odpowiadać prezentowanym przez nas umiejętnościom i możliwościom kondycyjnym. Naszą przygodę z nartami musimy zawsze zaczynać od szkółki narciarskiej. Odpowiednio nauczyć się: zachowywać równowagę, uginać kolana, balansować ciałem, wreszcie szusować. Istotne jest także nauczyć się przewidywać sytuację na stoku, wyhamowywać i kontrolowanych upadków. W dalszej perspektywie jest zdobywanie doświadczenia w zjazdach. Na początku powinniśmy wybierać stoki o niezbyt dużym nachyleniu, pozwalające na opanowanie sytuacji niezbyt wprawnym jeszcze narciarzom. Do uprawiania narciarstwa potrzebny jest niezbędny sprzęt. Potrzebujemy: nart, kijków, butów, gogli i kombinezonu. O ile stój od początku winniśmy mieć własny, o tyle narty z kijkami i buty możemy wypożyczyć w wielu wypożyczalniach. Jeśli narty przypadną nam prawdziwie do gustu wtedy możemy rozejrzeć się za własnym sprzętem, tak jest taniej i pewniej.

 

Oprócz nart na stokach pojawiają się deski snowboardowe. Snowboard jest sportem zjazdowym podobnym do narciarstwa zjazdowego. Wymaga on innej techniki zjazdu i z reguły bardziej puszystego śniegu, ale samo zjeżdżanie z góry jest podobne. Na snowboardzie jeździ się bokiem z ciałem pochylonym do tyłu i bez użycia kijków. Oczywiście jeździ się na pojedynczej desce. Sam proces nauki jazdy na desce snowboardowej jest podobny do nauki narciarstwa. Uczymy się tylko innej techniki. Snowboard wymaga także swego rodzaju oprzyrządowania: deski, butów, gogli i kombinezonu. Zjazdy na snowboardzie dają tyle samo satysfakcji ludziom co jazda na nartach. Snowboardziści twierdzą nawet, że satysfakcji jest znacznie więcej.

 

Łyżwiarstwo też jest ciekawym sportem zimowym. Uprawiane rekreacyjnie daje sporo satysfakcji i radości. Do uprawiania tego sportu potrzebne są łyżwy i lodowisko. O ile łyżwy to sprawa dosyć prosta, o tyle o dobre sztuczne lodowiska jest trudniej. Jeżdżenie na łyżwach po zamarzniętych zbiornikach wodnych nie jest zbyt bezpieczne. Dobrym sposobem jest Zimą wylać wodę na boisko lub plac o twardej powierzchni i w ten sposób przygotować lokalne lodowisko do zabaw na łyżwach. Technika jazdy na łyżwach w podstawowym zakresie nie jest bardzo trudna. Każdy powinien dać sobie radę z opanowaniem zachowania równowagi i podstawowych kroków łyżwiarskich. I tak oto możemy spędzić czas zimową porą na ruchu i zabawie na świeżym powietrzu.

 

Saneczkarstwo to sport olimpijski, gdzie saneczkarze pędzą po specjalnych torach z zawrotnymi prędkościami. O takim sporcie raczej możemy tylko pomarzyć. Specjalne tory saneczkarskie są rzadkością i dostęp do nich nie jest powszechny. Sport saneczkarski jest jednak popularny zwłaszcza wśród dzieci. Sanki służą do zjeżdżania z pierwszej lepszej górki w okolicy. Młodsze dzieci bawią się sankami razem ze swoimi rodzicami. Zatem może to być i jest świetna zabawa na dworze w okresie zimowym. Przy zjeżdżaniu na sankach z górki trzeba uważać aby ta górka była odpowiednio położona i ukształtowana. Nie powinniśmy zjeżdżać na ulice lub drogę albo mieć możliwość zderzyć się z drzewem.

 

Wszystkie sporty zimowe dają nam niepowtarzalną możliwość poprawy kondycji, poprawy krążenia, pogłębienia oddechu i poprzez pozytywne emocje poprawę samopoczucia. Sporty zimowe dają nam wytchnienie od nauki i pracy w okresie kiedy aura nie nastraja przez zimno i krótkie dni najbardziej pozytywnie. Sport w zimie to naprawdę ważny element w zdrowym życiu. Narty, snowboard, łyżwy czy sanki, niezależnie co wybierzemy, dadzą nam przypływ pozytywnej energii. Oprócz wymienionych tutaj rodzajów sportów zimowych jest jeszcze sporo innych, które równie dobrze możemy wybrać.

Tajemnica Dovestones: ręka z zaświatów na rodzinnej fotografii

Podczas rodzinnego wypoczynku nad jeziorem w spokojnej enklawie Dovestones Reservoir, uchwycono moment pełen beztroskiej radości. To zdjęcie, z pozoru zwykła rodzinna fotografia, z czasem ujawniło swój tajemniczy wymiar, gdy Rhynnice Trelfa dostrzegła na nim nieproszony,

Niezwykła historia mapy skarbów z II Wojny Światowej

W sercu holenderskiej wsi Ommeren kryje się tajemnica, która mogłaby równie dobrze zostać wyjęta prosto z kart powieści przygodowej. Nie jest to jednak fikcja literacka, lecz autentyczna historia mapy skarbów z czasów II wojny światowej,

Co daje kurs angielskiego B2?

Kurs angielskiego B2 z certyfikatem — na czym polega?

Tak naprawdę, każdy z nas, w większym, bądź mniejszym stopniu miał do czynienia z językiem angielskim. Pierwszym nauczycielem w tym temacie były filmy w języku angielskim, następnie zajęcia w szkole, a nawet korepetycje. Większość z

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *