Konkurs – Poprawna Polszczyzna

Konkurs jest prowadzony przez Centrum Edukacji Humanistycznej – Logos i skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz liceów i techników. Centrum Edukacji Humanistycznej – Logos istnieje od 2003 roku i jego nadrzędnym celem jest propagowanie umiejętności posługiwania się językiem polskim wśród uczniów. W tym celu powstał ogólnopolski konkurs pod pełną nazwą – Z poprawną polszczyzną na co dzień. Konkurs organizowany jest co roku. We współczesnym społeczeństwie informacyjnym język towarzyszy nam na każdym kroku i jest rzeczą niezmiernie istotną poprawne i logiczne posługiwanie się nim. W Polsce najważniejsze jest oczywiście poprawne posługiwanie się językiem polskim.

 

Konkurs jest zorganizowany w trzech etapach. W pierwszym etapie zadaniem dla uczestników konkursu będzie rozwiązanie testu z jedną poprawną odpowiedzią. Do drugiego etapu przejdą uczniowie, którzy osiągną wynik co najmniej w 75 % poprawny w teście. Drugi etap to zadanie polegające na przeredagowaniu otrzymanego tekstu w ten sposób aby wypowiedź była poprawna pod względem językowym. Do etapu trzeciego zakwalifikują się uczestnicy, którzy osiągną wynik w 95 procentach poprawny. Uczestnicy konkursu, którzy zakwalifikują się do etapu trzeciego i wezmą w nim udział otrzymają tytuły finalistów. Trzeci etap to ogólnopolski finał konkursu. W trzecim etapie zadaniem dla uczestników będzie napisanie opowiadania na podstawie obrazkowej historyjki. Wszyscy uczestnicy konkursu zostają zaliczeni do odpowiedniej kategorii wiekowej. Tak więc; kategoria I to uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych, kategoria II to uczniowie 2 i 3 klas szkół podstawowych, kategoria III to uczniowie 4 klas szkół podstawowych, kategoria IV to uczniowie klas 5 i 6 szkół podstawowych, kategoria V to uczniowie gimnazjów, i wreszcie kategoria VI to uczniowie szkół średnich. Uczestnicy konkursu otrzymają bez wyjątku dyplomy informujące o udziale w konkursie. W konkursie przewidziano także nagrody dla laureatów. Za pierwsze miejsce w finale nagrodą będzie sprzęt komputerowy (notebook, palmtop, tablet). Za osiągnięcie miejsca drugiego i trzeciego laureaci otrzymają aparaty cyfrowe, dyktafony. Laureaci na miejscach od czwartego do dziesiątego otrzymają nagrody książkowe. Dla wszystkich uczestników, którzy w etapie drugim uzyskali od 90 do 94 % poprawnych odpowiedzi otrzymają wyróżnienia wraz z poradnikami językowymi.

 

Konkurs prezentuje się naprawdę interesująco, szczególnie dla tych uczniów, dla których poprawna polszczyzna ma duże znaczenie. Powinno być to oczywiste dla każdego ucznia. Więcej o konkursie dowidzieć się można na stronie oficjalnej pod adresem www.poprawnapolszczyzna.pl . Na stronie tej znajdziemy też informacje o zgłoszeniach i wiele innych potrzebnych informacji o konkursie i nie tylko.

Północna anakonda zielona (Eunectes akayima)

Odkrycie północnej zielonej anakondy (Eunectes akayima) stanowi przełomowe wydarzenie w świecie nauki, które miało miejsce podczas ekspedycji naukowej zorganizowanej. Grupa międzynarodowych badaczy pod przewodnictwem Profesora Bryana Fry’a z Uniwersytetu Queensland, w ścisłej współpracy z ludem

Niezwykła historia mapy skarbów z II Wojny Światowej

W sercu holenderskiej wsi Ommeren kryje się tajemnica, która mogłaby równie dobrze zostać wyjęta prosto z kart powieści przygodowej. Nie jest to jednak fikcja literacka, lecz autentyczna historia mapy skarbów z czasów II wojny światowej,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *