ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Bieganie, sport dla każdego

Bieganie, sport dla każdego

Bieganie to jedna z najprostszych form uprawiania sportu. W zasadzie do biegania nie potrzebujemy żadnego sprzętu. Możemy tak po prostu jak idziemy zacząć biec i już uprawiamy sport.

Pobierz plik Wydrukuj podsumowanie Pobierz plik Pobierz plik Pobierz plik
Duża czcionka Średnia czcionka Mała czcionka

Oczywiście do biegania przydaje się odpowiedni strój a zwłaszcza odpowiednie buty ale tutaj bez przesady. Do uprawniania biegu w granicach rekreacyjnych wystarczą zwykłe, wygodne sportowe buty. Przydatny jest strój odpowiedni do aury panującej aktualnie na dworze. Przy doborze stroju pamiętajmy , że w czasie biegu jest nam cieplej. Taki strój na chłodniejsze dni winien zapewniać trochę ciepła i być jednocześnie przewiewny. Sprawdzają się tkaniny oparte na naturalnych materiałach , jak bawełna. Dobre dresy zapewniają optymalne warunki do uprawiania sportu. W razie zakupów butów i stroju spytać o radę możemy kogoś znającego temat.

 

Bieganie to zajęcie jakie uprawiać możemy w każdym miejscu, najlepiej jednak oczywiście robić to w otoczeniu czystej przyrody. Wybrać powinniśmy parki, lasy, łąki w pewnym oddaleniu od centrów miast i zwłaszcza arterii komunikacji samochodowej. W trakcie większego wysiłku zużywamy więcej powietrza i lepiej aby ono było mniej zanieczyszczone spalinami. Trenując w odpowiednim otoczeniu ćwiczymy nasze ciało ale i dostarczamy sobie powietrze bogate w tlen. Wpływa to w znacznym stopniu na naszą sprawność i dobre samopoczucie.

 

W bieganiu najtrudniej jest zacząć. Z początku przebiegnięcie niewielkiego dystansu może sprawiać jakieś trudności. Z tego powodu zaczynając określajmy swoje możliwości i stopniowo z czasem zwiększajmy nasz dystans biegu. Bieganie wydaje się czasem także zajęciem nieco monotonnym. Dobrym sposobem na urozmaicenie jest słuchanie np. mp3 . W czasie biegu używamy naturalnie głównie mięśni nóg. W trakcie biegu całe ludzkie ciało porusza się używając także innych partii mięśni. Bieganie zatem jest sportem bardzo ogólnorozwojowym i zapewniającym poprawę całkowitej kondycji. Utrzymanie odpowiedniej kondycji wpływa pozytywnie na całe nasze funkcjonowanie.