Jak uczyć się szybko i skutecznie ?

Takie pytania zadaje sobie duża grupa ludzi, w tym głównie uczniów. Jak sprawić aby w ciągu jednej lekcji zapamiętać, zrozumieć i potem zdać ? Jak zapamiętać i zrozumieć by potem przydało to nam się do czegoś ?

W trakcie badań nad ludzką pamięcią odkryto pewne jej cechy. Dzięki tym odkryciom udało się stworzyć bardzo skuteczne i szybkie metody zapamiętywania. Z użyciem tych metod można się uczyć szybko i skutecznie. Cechy wpływające na nasze uczenie się i zapamiętywanie przepływających w naszym otoczeniu informacji to między innymi: niezwykłość informacji, informacje na początku i końcu, informacje skojarzone i innymi.

 

Cecha niezwykłości

 

Ta cecha w zdolności uczenia się polega na tym iż zapamiętujemy to co jest niezwykłe, inne od reszty. Niezwykłość informacji powoduje, że jest ona spostrzegana jako wartościowa i nowa. W sytuacji kiedy słuchamy monotonnego głosu bez akcentów, pozbawionego emocji, trudno nam jest zapamiętać cokolwiek z takiego słuchowiska. Gdyby w tym monotonnym głosie jeden , jedyny raz lektor użył zmiany tonu głosu z całości zapamiętalibyśmy właśnie to słowo, które było niezwykle intonowane.

 

Cecha początku i końca

 

Kiedy mamy do czynienia z wydarzeniem takim jak lekcja, co zapamiętamy z wykładu ? To co było w środku czy to co było zawarte w nim na końcu i na początku ? Zapamiętamy właśnie to co było na początku i na końcu.

 

Cecha skojarzeń

 

Zapamiętujemy to co ma jakieś odbicie w naszej pamięci, to co ma związek z czymś już znanym. Dobrym przykładem tutaj może być słowo z języka obcego, nie wzbudza w nas żadnego skojarzenia lub wzbudza błędne do momentu kiedy nie poznamy jego znaczenia. Nasza pamięć to ciąg skojarzeń.

 

Zdając sobie lepiej sprawę z cech uczenia się i zapamiętywania, można je wykorzystać w praktyce. Cokolwiek chcesz zapamiętać, uczyń to niezwykłym, powtarzaj na początku i końcu, twórz w swoim umyśle skojarzenia z danym przedmiotem nauki.

Grzyboznawstwo — co warto wiedzieć?

Grzyboznawstwo — co warto wiedzieć?

Grzyby są jednym z najciekawszych (a zarazem najbardziej tajemniczych) darów natury — powie Ci to każdy grzyboznawca. Nic dziwnego, że wykształcił się wokół nich cały nurt nauk biologicznych — czyli mykologia. Czym zajmują się eksperci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *