Eowina – charakterystyka bohaterki „Władca pierścieni” Tolkiena

Wypracowanie stanowi charakterystykę Eowiny, jednej z bohaterek „Władcy pierścieni” Tolkiena. Eowina i jej brat Eomer trafili pod opiekę króla Theodena po śmierci ich matki, która była siostrą króla Rohanu. Eowina była niezwykłą kobietą, piękną i dobrą, ale drzemały w niej niezwykłe chęci i emocje. Pragnęła walczyć, dokonywać wielkich czynów i zdobyć wielką sławę, godną jej przodków. Nie mogła wziąć udziału w wojnie jako kobieta, bo król jej tego stanowczo zabronił. Użyła wiec podstępu. Przebrana za rycerza imieniem Denrhelm wyruszyła na wojnę, by walczyć u boku swoich pobratymców. W walce była silna, harda i niemal niezwyciężona. To ona pokonała wodza Nazguli, który w bitwie strzaskał ramię księżniczki. To właśnie ona uratowała honor Theodena, ratując go od haniebnej śmierci.

 

Wypracowanie zawiera  428 wyrazów / 2910 znaków.

Eowina jest bohaterką powieści J. R. R. Tolkiena zatytułowanej „Władca pierścieni”. Była córką Eomunda ze Wschodniej Bruzdy i Theowiny, siostry Theodena, władcy Rohanu. To on po śmierci siostry zaopiekował się Eowiną i jej bratem Eomerem. Traktował ich jak własne dzieci.

Eowina była piękną, wysoką kobietą. Miała długie złote włosy i niezwykłe spojrzenie. Była urodziwą kobietą, pełną wdzięku i dumną.

Bohaterka była osobą z charakterem, silna, rządna wielkiej sławy, chcąca dokonywać wielkich czynów. Pragnęła sprawdzić się w walce i przynieść honor i sławę sobie i rodzinie. Dążyła do udziału w wielkiej wojnie przeciwko Sauronowi, ale wuj Theoden stanowczo się temu przeciwstawił.

Kobieta nie należała do tych, które siedzą w domu i pilnują domowego ogniska. Czuła się jak ptak w klatce, nieszczęśliwa i nikomu nie potrzebna, a przez Grimę, który skrycie pożądał księżniczki i zatruwał życie swoimi słowami czuła się bezwartościowa i nieważna.

Eowina nie posłuchała wuja i pod przybranym imieniem Dernhelm wyruszyła wraz z Merrym, hobbitem, któremu nie wolno było brać udziału w walkach, i innymi wojownikami na pomoc oblężonemu wówczas Minas Tirith. W walce wykazała się niezwykłą odwagą i walecznością. Była silna, harda i niemal niezwyciężona. Walczyła w oddziale króla na polach Pelennoru, gdzie wykazała się wielkim bohaterstwem zabijając skrzydlatą bestię, pożerającą dogorywającego króla, a dzięki pomocy Merrego zadała śmiertelny cios upiorowi, wodzowi Nazguli, który w bitwie strzaskał ramię księżniczki. To właśnie ona uratowała honor Theodena, ratując go od haniebnej śmierci.

Eowina przeżyła zawód miłosny ze strony Aragorna, który odrzucił jej miłość i nie myślała o kolejnym uczuciu. Przebywając w Domu Uzdrowień, lecząc rany fizyczne, targana niepewnością o losy bitwy, czuła rozgoryczenie, żal i rozczarowanie. Rozczarowanie bohaterki było tym większe im dłużej przebywała poza polem bitwy, bowiem wciąż marzyła o śmierci w walce, a nie na łożu. Wtedy właśnie poznała Faramira, w którym się zakochała.

Młodzi wzięli ślub po zwycięstwie nad Sauronem i po pogrzebie Theodena.

Eowina to niezwykły przykład kobiety-rycerza, gotowego do walki zawsze i wszędzie bez względu na konsekwencje. Marzy o wielkiej sławie i wielkich czynach. Jej największym pragnieniem jest zginąć na polu bitwy, broniąc wolności kraju i honoru przodków. Jest gotowa stracić życie w imię wyższych celów. Nie boi się użyć podstępu, ani sprzeciwić woli króla. Wyrusza na wojnę i udowadnia, że jest wspaniałym rycerzem. Cechuje ją odwaga, spryt, siła, nieprzejednana wola walki i dążenie do zwycięstwa. Nawet po odniesieniu ciężkich ran jej pragnienie walki nie maleje. Tylko na polu bitwy czuje się spełniona i dowartościowana.

Eowina to kobieta, którą cechuje męstwo, odwaga i waleczność. Jest twarda i niepokonana w walce. Spełniła swoje pragnienie i zyskała ogromną sławę w Marchii jako „Księżniczka ze Strzaskanym Ramieniem”.

Tomasz Judym - bohater „Ludzi bezdomnych” Żeromskiego
Tomasz Judym to główny bohater utworu Stefana Żeromskiego pt. „Ludzie bezdomni”. Gdy go poznajemy jest dwudziestokilkuletnim mężczyzną. Jest...
Wypracowanie – legenda o „Złotej kaczce”
Lutek był szewczykiem warszawskim. Wiódł bardzo ubogie życie. Pracował u pewnego majstra, ale niewiele zarabiał, bo majster był skąpy i żałował...
"Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej - przykładowe wypracowanie - obraz przemian społecznych i osobistych
“Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej jako obraz przemian społecznych i osobistych Powieść “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej,...
„Elegia o śmierci Ludwika Waryńskiego” interpretacja wiersza Władysława Broniewskiego
„Elegia o śmierci Ludwika Waryńskiego” interpretacja wiersza Władysława Broniewskiego „Elegia o śmierci Ludwika Waryńskiego” to tytuł jednego...
Profesor Dmuchawiec – charakterystyka postaci „Opium w rosole”
Profesor Dmuchawiec był jednym z bohaterów trzecioplanowych powieści „Opium w rosole” Małgorzaty Musierowicz. Był emerytowanym nauczycielem języka...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *