Anaruk – charakterystyka postaci, Cz. Centkiewicz

Wypracowanie jest charakterystyką Anaruka, tytułowego bohatera książki Cz. Centkiewicza „Anaruk chłopiec z Grenlandii”, będącej lekturą w szkole podstawowej. Anaruk wraz z rodzicami i bratem mieszka w mroźnej Grenlandii. Całe dnie uczy się myślistwa i rybołówstwa. Eskimosi bowiem żyją  z tego co upolują. Nie ma u nich supermarketów i fast foodów. Ich przysmakami są surowe ryby, mięso suszone, czy zupa z ogryzionych kości. Anaruk jest bardzo silnym i odważnym chłopcem, często uczestniczy w polowaniach z ojcem. Raz nawet z narażeniem własnego życia samodzielnie upolował fokę. Rodzice byli dumni z jego osiągnięcia, jednak o mały włos cała ta wyprawa nie skończyła się tragicznie. Anaruk wykazał się również męstwem i wielką odwagą ratując ojca z łap białego niedźwiedzia. Eskimosi to bardzo spokojni i życzliwi ludzie. Rzadko wśród nich zdarzają się kradzieże, kłótnie czy bijatyki. Mają wiele sposobów na pokojowe rozwiązywanie sporów. Jednym z nich jest wymyślanie złośliwych piosenek na przeciwnika.

 

Wypracowanie zawiera  406 wyrazów /  2668 znaków.

Anaruk jest tytułowym bohaterem książki Czesława Centkiewicza pt: „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”. Chłopiec ma dwanaście lat i mieszka wraz z rodzicami i bratem w mroźnej Grenlandii.

Latem „rodzina Anaruka mieszka na brzegu morza w namiotach zrobionych ze skór fok i renów, które rozpinane są na żebrach wielorybów, bowiem w Grenlandii bardzo trudno zdobyć drewno”.

Zimą natomiast Eskimosi przenoszą się w głąb wyspy, gdzie zamieszkują w ciasnych igloo.

Anaruk ubiera się w skóry zwierząt: „spodnie z futra białego niedźwiedzia, bluzę ze skóry foki i buty z miękkiej skóry młodego rena”. Ubrania szyje mu mama. Na „wyprawy ubiera się w specjalny skórzany kaftan, związany wokół kostek na rękach, pod brodą i dookoła otworu kajaka, dzięki czemu tworzy on z myśliwym wodoszczelną całość”.

Pomimo swych dwunastu lat jest bardzo silny i zręczny. Cechuje go odwaga i spryt. Wielokrotnie wykazał się tymi cechami, na przykład, gdy postanowił samodzielnie zapolować na fokę. Udało mu się to, ale omal nie przypłacił tego życiem. Z pękniętej kry wybawił go ojciec, który bardzo kocha swego syna. Było to bardzo nierozważnego z jego strony, ale rodzice byli dumni ze zdobyczy syna. Innym razem z wielką odwagą i determinacją Anaruk, dzielnie ruszył ojcu na ratunek ratując go z łap białego niedźwiedzia. Chłopiec zabił niedźwiedzia wbijając mu oszczep w pierś, który przebił jego serce.

Anaruk był niezwykle pojętnym uczniem, szybko zdobywał nowe umiejętności i doświadczenia. Ojciec często zabierał go na polowania i uczył sztuki łowieckiej. Uczył go również jak radzić sobie w surowych i trudnych warunkach, w jakich przyszło im żyć. Dzięki ojcu nauczył się jak wykonywać i naprawiać broń i inne narzędzia niezbędne do życia. Zdobył niezwykłe umiejętności pływania kajakiem, który niezbędny jest mężczyznom do letnich polowań na morzu. Chłopiec jest niezwykle zręczny i sprawny fizycznie. Wywrócony na wodzie kajak nie stanowi dla niego większego kłopotu. Jako przyszły myśliwy musi umieć sobie radzić w takich sytuacjach.

Bohater był również bardzo wesołym i pogodnym chłopcem, często bawił się z innymi dziećmi, grając w piłkę, zrobionej z czaszki morsa, czy w podrzucanie do góry na zeszytych skórach.

Anaruk, jak większość Eskimosów był dobrym, mądrym i serdecznym człowiekiem, życzliwym dla innych. Nie wiedział co to mściwość, zazdrość. Nigdy nie kradł i nie oszukiwał, bo tak wychowywali go rodzice.

Anaruk to pozytywna postać, godna naśladowania. Nigdy nie narzekał na swój los i nie oczekiwał żadnych wspaniałości, z godnością i radością przyjmował to, co zesłał mu los. Cierpliwie uczył się wszystkiego od ojca, by wyrosnąć na wspaniałego, odważnego i dzielnego myśliwego.

Romantyczny kochanek - Werter
Podczas lektury książki ”Cierpienia młodego Wertera” poznajemy wiele ciekawych i absorbujących postaci, jednak na pierwszy plan, zgodnie z zapowiedzią...
Brzydkie kaczątko – charakterystyka bohatera H. Ch. Andersena
Brzydkie kaczątko to tytułowy i główny bohater baśni autorstwa H. Ch. Andersena. Był to mały niepozorny łabędź, który przyszedł na świat w pewnym...
Żeromski „Ludzie bezdomni” – znaczenie bezdomności w kontekście poszczególnych bohaterów
Bezdomność ma znaczenie metaforyczne w utworze pt. „Ludzie bezdomni” Stefana Żeromskiego. Oznacza człowieka, który nie może odnaleźć się w społeczeństwie....
„Lilie” – interpretacja utworu Adama Mickiewicza
Bohaterka jest młodą kobietą, matką i żoną. Jej mąż był rycerzem walczącym po stronie króla Bolesława. Podczas jego nieobecności nie była mu...
„But w butonierce”, „Futurobnia” i „XX wiek” – interpretacje wierszy Jasieńskiego i Młodożeńca
„But w butonierce” Bruno Jasieński Sam tytuł utworu jest prowokacją. Autora można utożsamić z podmiotem lirycznym. Jest pewny siebie, szczęśliwy....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *