Mikołaj Rej „Żywot człowieka poczciwego” – analiza

Pierwszy element na który warto zwrócić uwagę w utworze jest liczba 4, określająca ludzi oraz naturę. Według poety w człowieku są cztery płyny i związane z nimi typy osobowości. Również naturą kieruje magia tej liczby, autor wskazuje na cztery strony świata, cztery żywioły a także cztery etapy życia: dzieciństwo, młodość, wiek dojrzały, starość. Poeta przywiązał ogromną wagę do omówienia kolejnych etapów życia człowieka, podaje rady i pouczenia. Najwięcej miejsca zostaje poświęcone dojrzałości, to ona bowiem daje pełne pole do rozwoju człowieka.

 

Dokonując analizy można jednoznacznie stwierdzić że, utwór jest pochwałą życia i wsi ale także prezentacją filozofii Reja opartą na elementach stoicyzmu i epikureizmu. Mimo, iż poeta nie stroni od analizowania ważnych kwestii jak małżeństwo, obywatelski obowiązek , praca i rozrywka, udowadnia, że ziemianin może i powinien wieść szczęśliwe życie. W poniższym wypracowaniu dokładnie przeanalizowano treść wiersza, wskazano dlaczego jest to utwór parenetyczny, omówiono cechy wskazujące na poszczególne myśli filozoficzne. Całość zawiera 431 słów.

Mikołaj Rej „Żywot człowieka poczciwego” – analiza

„Żywot człowieka poczciwego” to jedno z bardziej znanych dzieł Mikołaj Reja. Dokonując analizy należy zwrócić uwagę, iż jest to utwór parenetyczny – oznacza to, że zawiera propagandę określonego typu osobowości, który ma stać się wzorem cnót dla wszystkich odbiorców.

Rej  w utworze prezentuje obraz tytułowego „człowieka poczciwego”, ziemianina, szlachcica, który wiedzie spokojne życie, w prawy sposób gospodarując posiadanymi dobrami. Można również, powiedzieć, że utwór w pewien sposób oddaje osobistą filozofię autora. Rej bowiem był zamożnym gospodarzem, dbającym o interesy własne i społeczne, dowodem na to jest chociażby zakładanie przez niego miast.

Pierwszy element na który warto zwrócić uwagę w utworze jest liczba 4, określająca ludzi oraz naturę. Według poety w człowieku są cztery płyny i związane z nimi typy osobowości: krew to sangwinik, flegma flegmatyk, żółć choleryk, żółć czarna melancholik. Również naturą kieruje magia tej liczby, autor wskazuje na cztery strony świata, cztery żywioły a także cztery etapy życia: dzieciństwo, młodość, wiek dojrzały, starość. Cały świat wydaje się być określony przez magię liczb, podana przez autora prawidłowość wypływa z jego własnych doświadczeń, przemyśleń i obserwacji.

W utworze Rej przywiązał ogromną wagę do omówienia kolejnych etapów życia, podaje rady i pouczenia, wskazuje jak kierować młodego człowieka. Jednak najwięcej miejsca zostaje poświęcone dojrzałości, to ona bowiem daje pełne pole do rozwoju człowieka, wykorzystaniu jego siły i mądrości. Rej tłumaczy jaką postawę powinien zaprezentować szlachcić, jego stan jest nie jest bowiem jedynie powodem do chwały ale zobowiązaniem wobec ojczyzny. Jako prawy i uczciwy przedstawiciel stanu powinien być przykładem cnót, stanowić niedościgniony wzór. Aby poprzeć swe stanowisko i dokładnie ukazać powinności szlachcica Rej powołuje się na antyprzykłady, krytykuje i potępia niecne zachowania. Wyśmiane zostaje zapatrzenie w zagraniczną modę, snobizm i odejście od rodzimych tradycji.

„Poczciwy” człowiek zdaniem autora powinien umieć mądrze korzystać z otaczających go dóbr. Posiadana ziemia daje bowiem zbiory umożliwiające dostatnie, spokojne i harmonijne życie. Należy podążać rytmem natury, dopasować życie do pór roku. Poeta z zachwytem i dokładnością opisuje prace w ogrodzie, jesienne zbiory czy zimowe polowania.

Dokonując analizy można jednoznacznie stwierdzić że, utwór jest pochwałą życia i wsi. Mimo, iż poeta nie stroni od analizowania ważnych kwestii jak małżeństwo, obywatelski obowiązek , praca i rozrywka, udowadnia, że ziemianin może i powinien wieść szczęśliwe życie. Dobra, które rozsądnie wykorzysta, pozwalają uzyskać harmonię i pogodę ducha, pozbyć się lęku przed starością i śmiercią. Należy wskazać, że ukazany, spokój, cnotliwe życie, podążanie torem wyznaczonym przez rozum i naturę jest prezentacją filozofii stoickiej. Rej zawarł również w dziele epikureizm, nie zabrania bowiem rozrywek a nawet zachęca do czerpania przyjemności z życia.

„Satyra na leniwych chłopów”- analiza utworu, wypracowanie
„Satyra na leniwych chłopów”- analiza utworu „Satyra na leniwych chłopów” to średniowieczny utwór nieznanego autora, którego powstanie datuje...
„W chałupie” interpretacja wiersza Jana Kasprowicza, wypracowanie
„W hhałupie” interpretacja wiersza Jana Kasprowicza Wiersz „W chałupie” autorstwa Jana Kasprowicza złożony jest z pięciu części. W Pierwszych...
„Dlaczego klasycy” i „Klasyk” interpretacje i porównanie wierszy Zbigniewa Herberta
Zbigniew Herbert, „Dlaczego klasycy” i „Klasyk” analizy i porównanie wierszy Zbigniew Herbet jest autorem wierszy „Dlaczego klasycy” i „Klasyk”...
„Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanna Krall, charakter i kompozycja utworu
Hanna Krall – „Zdążyć przed Panem Bogiem”, geneza i kształt artystyczny utworu Książka Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” nie jest fikcją...
"Przesłanie Pana Cogito" Zbigniew Herbert- definicja człowieczeństwa.
                Zbigniew Herbert to jeden z najsłynniejszych współczesnych polskich poetów. Podejmuje on w swoich wierszach problemy dzisiejszego...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *