ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

„Świętoszek” Moliera - analiza utworu, wypracowanie

„Świętoszek” Moliera - analiza utworu, wypracowanie

Wypracowanie zawiera analizę i omówienie utworu „Świętoszek” Moliera. Dzieło stanowi komedię obyczajową , autor ośmiesz w nim obłudę, szalbierstwo i dewocje, zło zostaje ostatecznie zwyciężone jednak Molier jednocześnie wskazał jak bardzo jest podstępne i niebezpieczne. W wypracowaniu przeanalizowano treść lektury, wskazano jakie trzy rodzaje komizmu zastosował autor. Wypracowanie zawiera 307 słów.

Mała czcionka Średnia czcionka Duża czcionka Zobacz cały

„Świętoszek” to jedno z bardziej znanych dzieł Moliera. Utwór stanowi komedię obyczajową gdyż piętnuje obyczaje i postawy ówczesnego francuskiego mieszczaństwa. Autor ośmiesz w nim obłudę, szalbierstwo i dewocje, zło zostaje ostatecznie zwyciężone jednak Molier jednocześnie wskazał jak bardzo jest podstępne i niebezpieczne. Analizując utwór warto również zaznaczyć, że autor posłużył się trzema rodzajami komizmu: sytuacyjnym, językowym, charakterologicznym.

 

Fabuła utworu jest prosta, kłamca i obłudnik Tartuffe tytułowy świętoszek wchodzi w łaski rodziny Oregona. Dzięki stwarzanym przez siebie pozorom szybko zyskuje zaufanie pana domu oraz jego matki Pernelle. ”.  Gdyby nie spryt Elmiry i służącej Doryny pan domu dalej ufałby świętoszkowi i w ten sposób doprowadził do własnej klęski.

 

W poniższym wypracowaniu przeanalizowano treść lektury, wskazano jakie trzy rodzaje komizmu zastosował autor. Wypracowanie zawiera 307 słów.

Zobacz cały