ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

„Do Panny” – analiza wiersza Jana Andrzeja Morsztyna

„Do Panny” – analiza wiersza Jana Andrzeja Morsztyna

Wypracowanie zawiera analizę wiersza „Do panny” autorstwa Jana Andrzeja Morsztyna. Utwór nawiązuje pośrednio do tradycji literackiej uprawianej między innymi przez Kochanowskiego. Wiersz zbudowany jest z sześciu trzynastozgłoskowych wersów zawierających rymy parzyste. Kobieta ukazana w tym utworze pozostaje bezwzględna wobec uczuć adoratora. W wypracowaniu omówiono treść i budowę utworu, omówiono sylwetkę autora, wskazano barokowy koncept. Wypracowanie zawiera 415 słów.

Mała czcionka Średnia czcionka Duża czcionka Zobacz cały

Jan Andrzej Morsztyn to jeden z najznakomitszych przedstawicieli poezji barokowej w Polsce. Najważniejsze kierunki pod wpływem których tworzył to: marinizm i koncept. W poezji jego należy również wymienić widoczny kryzys kultury. Miłość kojarzona ze śmiercią, którą można by tłumaczyć jako lęk przed przemijaniem i nieodgadnioną stroną życia pośmiertnego.

 

Do panny to jeden z bardziej znanych utworów Morsztyna. Wiersz nawiązuje pośrednio do tradycji literackiej uprawianej między innymi przez Kochanowskiego, gdzie ” Panny” to inaczej muzy artysty, nie są jedynie obiektem fascynacji ale natchnieniem i niezwykłą mocą pozwalającą budzić i wyrażać uzdolnienia artystyczne.  Kobieta ukazana w tym utworze pozostaje bezwzględna wobec uczuć adoratora. Jej serce jak mówi autor jest twarde jak głaz, nie są w stanie skruszyć go nawet łzy.

 

W poniższym wypracowaniu omówiono treść i budowę utworu, omówiono sylwetkę autora, wskazano barokowy koncept. Wypracowanie zawiera 415 słów.

Zobacz cały