ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Niemcewicz „Powrót posła” – analiza utworu, wypracowanie

Niemcewicz „Powrót posła” – analiza utworu, wypracowanie

Wypracowanie zawiera analizę i omówienie utworu „Powrót posła” autorstwa Juliana Ursyna Niemcewicz. Wydana przez Naruszewicza w dobie działań Sejmu Czteroletniego komedia miała za zadanie oddziaływać na odbiorców,  propagować cele polityczne. W tekście wyjaśniono dlaczego utwór jako gatunek to komedia polityczna, wskazano tło historyczne, wyjaśniono wszystkie najważniejsze wątki. Wypracowanie zawiera 397 słów.

Mała czcionka Średnia czcionka Duża czcionka Zobacz cały

Julian Ursyn Niemcewicz jest autorem komedii politycznej zatytułowanej „Powrót posła”. Utwór powstał w dobie działań Sejmu Czteroletniego, w burzliwej atmosferze politycznej posłowie walczyli o reformy kraju. Wydana przez Naruszewicza komedia miała za zadanie oddziaływać na odbiorców,  propagować cele polityczne. Bohaterowie będący zagorzałymi patriotami zostają podkreśleni poprzez pozytywne cechy, natomiast konserwatyści zostają ośmieszeni i ukazani w negatywnym świetle.

 

To dlatego analizując utwór należy zauważyć, że bohaterów można podzielić na dwie odmienne grupy. Pierwszą tworzą ludzie światli i postępowi, prawdziwi patrioci którzy pragną rozwoju kraju, druga grupa to konserwatyści, egoiści pozostający w stagnacji, hamujący rozwój.

W poniższym wypracowaniu wyjaśniono dlaczego utwór jako gatunek to komedia polityczna, wskazano tło historyczne, wyjaśniono wszystkie najważniejsze wątki. Wypracowanie zawiera 397 słów.

Zobacz cały