Charakterystyka Colina Cravena, „Tajemniczy ogród”

Charakterystyka Colina Cravena, jednego z głównych bohaterów powieści „Tajemniczy ogród” autorstwa F. H. Burnet. Wypracowanie zawiera przedstawienie postaci bohatera, jego cechy charakteru i sytuację życiową, a także ukazuje wewnętrzną przemianę, jaka zachodzi w chłopcu po spotkaniu Mary Lennox. Dzięki Mary, Colin zaczyna poznawać świat, cieszyć się przyrodą i podziwiać ją. Doświadcza przyjaźni i dobroci oraz bezwarunkowego wsparcia, ale przede wszystkim odzyskuje miłość swojego ojca. Z nieszczęśliwego i zgorzkniałego chłopca, staje się pełnym energii i chęci do życia paniczem. Odzyskuje formę i zdrowie. Zaczyna zachowywać się jak każdy chłopiec w jego wieku. Doświadcza beztroskiego dzieciństwa i radości, jaką ze sobą niesie życie, a także przyjaźń i wsparcie bliskich, które chłopiec zaczął doceniać. Wypracowanie zawiera  560 wyrazów /  3730 znaków.

Jednym z głównych bohaterów książki „Tajemniczy ogród” autorstwa F. H. Burnett jest Colin Craven. Poznajemy go jako dziesięcioletniego, schorowanego chłopca. Colin mieszka wraz z ojcem w Anglii, jest jedynakiem i jedynym spadkobiercą bogatego lorda, pana Cravena. Colin jest półsierotą, jego matka zmarła wkrótce po narodzeniu chłopca.

Colin jest bardzo smutnym i nieszczęśliwym chłopcem, przekonanym o własnej chorobie i zbliżającej się śmierci. Jest dzieckiem, któremu wmawia się różne choroby. Całe dnie spędza w swoim pokoju, w łóżku. Nie wychodzi na dwór, nie bawi się z kolegami, nawet nie ma kontaktu z rówieśnikami. Ojciec odwiedza go tylko, gdy ten śpi.

Colin jest chłopcem wątłego zdrowia. Jest szczupły, prawie nic nie je. Długotrwałe leżenie w łóżku spowodowało, że u chłopca wystąpił zanik mięśni, chłopiec nie może poruszać się o własnych siłach. Przemieszcza się za pomocą wózka. Ma kręcone włosy, długie rzęsy. Ma śliczną twarz, chociaż bladą i wychudzoną z powodu braku słońca i apetytu.

Bohater jest niezwykle wrażliwy, ma skłonności do głębokich refleksji. Jest również bardzo inteligentny, dużo czyta. Świat poznaje głównie poprzez książki, nie ma styczności ze światem zewnętrznym, co sprawia, że jest nieszczęśliwy i zgorzkniały. Nie ma on możliwości poznawania świata poprzez narządy zmysłów, nie widzi co jest na zewnątrz, żadnych zjawisk i rzeczy, bo przebywa w zamknięciu.

Wciągu pierwszych lat swego życia chłopiec doznał wiele goryczy, smutku i strachu. Wobec opiekunów był nieznośny i kapryśny, a wszyscy dookoła musieli znosić jego fanaberie. Manipulował ludźmi, źle odnosił się do dorosłych, nie szanował nikogo. Był zapatrzonym w siebie małym egoistą, który widział tylko czubek własnego nosa. Nie był lubiany przez bliskich, bo źle się do nich odnosił. Wyczuwał, że jest nielubiany i odpłacał się tym samym negatywnym zachowaniem. Nie potrafił być grzeczny i wdzięczny.

W swoim życiu czuł się bardzo nieszczęśliwy. Nie miał nikogo, komu mógłby się zwierzyć ze swoich myśli i przeżyć. Nie miał dobrych relacji z ojcem. Żył w przekonaniu, że ojciec go nie kocha.

Colin często wybuchał gniewem z byle powodu. Jego najczęściej okazywanymi emocjami były złość i nienawiść. Nie było nikogo, kto pokazałby mu inne uczucia.

Dopiero znajomość z Mary Lennox okazała się mieć zbawienny wpływ na chłopca. Mary jako jedyna nie ulegała jego kaprysom i napadom histerii. Chłopiec cieszył się, że spotkał kogoś, kto go rozumie i lubi. To dzięki Mary, Colin poznał nowe życie. Wspólne spotkania w ogrodzie, kontakt z przyrodą sprawiły, że chłopiec odżył, nabrał chęci do życia i ozdrowiał. Odzyskał apetyt, zaczął chodzić i biegać. Pomagał Mary w pracach w ogrodzie, dzięki czemu nabrał sił fizycznych. Chłopiec zaczął chłonąć całą wiedzę, jaka stawała przed nim otworem. Jego głębokie zaangażowanie w życie przyrody sprawiło, że bohater przestał myśleć o swojej chorobie. Nareszcie zaczął w pełni cieszyć się życiem.

Również relacje z ojcem uległy poprawie. Chłopie poczuł, że jest lubiany, odzyskał wiarę w siebie i swoje możliwości, uwierzył, że jest godzien miłości swego ojca. Dzięki temu uszczęśliwił i siebie i swego ojca, który wcześniej bał się okazywać uczucia.

Colin Craven jest postacią pozytywną, bo zachodzi w nim wewnętrzna przemiana, dzięki której staje się lepszym i szczęśliwym człowiekiem. Z nieszczęśliwego i kapryśnego egoisty, staje się dobrym, serdecznym chłopcem i kochającym synem, a także wspaniałym przyjacielem. Przestaje dokuczać innym i zaczyna doceniać miłość ojca. Poznaje uczucie prawdziwej przyjaźni i przekonuje się o swojej fascynacji przyrodą. Dzięki Mary staje się pogodny, radosny i wesoły. Przestaje być dziwakiem zamkniętym w swoim pokoju. Odzyskuje chęć do życia i wiarę w siebie.

„Przedwiośnie” Żeromski – charakterystyka Cezarego Baryki
Cezary (do 14 lat, rodowód) Przychodzi na świat ok. 1900 roku w Baku. Miał możliwość poznania wielu narodowości w tym mieście. Wychowywany był...
Wypracowanie - inteligencja w twórczości Żeromskiego
Obraz inteligencji w twórczości Stefana Żeromskiego Termin inteligencja w rozumieniu kulturowo – społecznym stanowi swoistą „ kastę ”. Należy...
Monolog Kordiana („Kordian”) oraz „List do matki” – interpretacje utworów Słowackiego
„Kordian” (monolog Kordiana) Słowacki Jest to monolog Kordiana. Jest on piętnastoletnim chłopcem, należącym do bardzo zamożnej rodziny. Przebywa...
„Przedśpiew” interpretacja wiersza Leopolda Staffa, wypracowanie
„Przedśpiew” interpretacja wiersza Leopolda Staffa Leopold Staff to jeden z najwybitniejszych polskich poetów. Urodził się 14. 09. 1878 roku...
Wypracowanie – charakterystyka Stanisławy Bozowskiej, Siłaczka
Stanisława Bozowska jest tytułową bohaterką utworu „Siłaczka” Stefana Żeromskiego. Była absolwentką gimnazjum w Warszawie. Zrezygnowała ze studiów...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *