Pisz, zapamiętasz więcej

Ucząc się do sprawdzianu lub ważnego egzaminu marzy nam się złoty środek na przyswojenie całego materiału. Oczywiście żadnej magicznej metody nie ma. Nie każdy jednak wie, że przepisując tekst odręcznie, uczymy się znacznie sprawniej niż podczas wklepywania tekstu na klawiaturze.

Bardzo często przygotowując się do sprawdzianu, czy też ustnej odpowiedzi na ocenę, opieramy się na starych i utartych już sposobach przyswajania informacji. Mało kto próbuje czegoś nowego obawiając się, że metoda ta nie przyniesie oczekiwanych efektów, marnując nasz cenny czas. Okazuje się jednak, że uczyć możemy się również poprzez wykonywanie czynności dobrze nam znanej. Mowa oczywiście o pisaniu. Według naukowców, którzy opublikowali swoje badania na łamach „Advances in Haptics”, pisanie sprzyja zapamiętywaniu. Przy czym chodzi tu oczywiście o tradycyjne pisanie długopisem lub ołówkiem. Używanie do tego celu klawiatury nie przynosi już tak zadawalających efektów.

 

Wszystko to dzięki temu, że podczas pisania uruchamiamy specyficzne obszary naszego mózgu. Wpływają one między innymi właśnie na zapamiętywanie. Ważne jest jednak pisanie odręczne, które dostarcza o wiele więcej dodatkowych bodźców. Jednym z kluczowych jest dotyk, czyli odczuwanie zarówno długopisu, jak i jego nacisku na kartkę papieru. Czynności te angażują dodatkowo ludzki umysł, co wspomaga jego pracę. Wiadomo przecież, że w przeciwieństwie do innych podzespołów ludzkiego ciała, mózg uwielbia być zapracowanym.

 

Zależność ta stwarza wiele nowych możliwości, które niosą pozytywne korzyści dla każdego ucznia. Nie raz przecież znajdujemy się w sytuacji, kiedy trzeba coś zapamiętać a za nic w świecie nam to nie wychodzi. Przepisując kilkukrotnie dany tekst zyskujemy o wiele większe szanse na pozytywne jego przyswojenie. Mało tego. Przepisując notatki z lekcji, na których byliśmy nieobecni, też zapamiętujemy pewną część zawartych w nich informacji. Mała powtórka może wtedy wystarczyć by zapamiętać wszystkie najważniejsze informacje. Na dodatek jest to chyba pierwszy atrakcyjny powód, żeby uzupełniać zaległości, które wynikły np. z choroby.

 

Ludzki mózg to ciekawy i niepowtarzalny twór, który każdego dnia odkrywa przed nami kawałek siebie. Umiejętne korzystanie z tej wiedzy może niejednokrotnie wspomóc nasze działania, premiując wysiłek wysokimi wynikami. Myślę, że to najlepsza zachęta do intensywnego korzystania z owego organu.

 

 

Tomasz Mroziński

Północna anakonda zielona (Eunectes akayima)

Odkrycie północnej zielonej anakondy (Eunectes akayima) stanowi przełomowe wydarzenie w świecie nauki, które miało miejsce podczas ekspedycji naukowej zorganizowanej. Grupa międzynarodowych badaczy pod przewodnictwem Profesora Bryana Fry’a z Uniwersytetu Queensland, w ścisłej współpracy z ludem

Eksperyment Milgrama i jego znaczenie

Eksperyment Milgrama to jedno z najbardziej niepokojących, a zarazem fascynujących badań w historii psychologii. Przeprowadzone w latach 60. XX wieku (w latach 1961-1962) przez Stanleya Milgrama, to badanie jest niezwykle istotne i inspirujące dla dziedziny

Tajemnica Dovestones: ręka z zaświatów na rodzinnej fotografii

Podczas rodzinnego wypoczynku nad jeziorem w spokojnej enklawie Dovestones Reservoir, uchwycono moment pełen beztroskiej radości. To zdjęcie, z pozoru zwykła rodzinna fotografia, z czasem ujawniło swój tajemniczy wymiar, gdy Rhynnice Trelfa dostrzegła na nim nieproszony,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *