ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

„Rozdziobią nas kruki, wrony…” opowiadanie, Stefan Żeromski

„Rozdziobią nas kruki, wrony…” opowiadanie, Stefan Żeromski

Tekst stanowi opracowanie opowiadania „Rozdziobią nas kruki, wrony…”. autorstwa Stefana Żeromskiego. Głównym bohaterem utworu jest Andrzej Borycki ukrywający się pod pseudonimem Szymon Winrych. Postać ta to powstaniec, który w ciężkich warunkach podąża droga do Nasielska przewożąc broń. Niestety bohater nie dociera na miejsce, zostaje zabity przez rosyjskich żołnierzy a następnie ograbiony przez polskiego chłopa. W poniższym wypracowaniu omówiono wszystkie wątki poruszone powyżej. Ukazano występujące w utworze prądy literackie: symbolizm, naturalizm, impresjonizm. Wypracowanie zawiera 505 słów.

Mała czcionka Średnia czcionka Duża czcionka Zobacz cały

„Rozdziobią nas kruki, wrony…” to jedno z opowiadań autorstwa Stefana Żeromskiego.  Głównym bohaterem utworu jest Andrzej Borycki ukrywający się pod pseudonimem Szymon Winrych. Postać ta to powstaniec, który w ciężkich warunkach podąża droga do Nasielska przewożąc broń. Niestety bohater nie dociera na miejsce, zostaje zabity przez rosyjskich żołnierzy a następnie ograbiony przez polskiego chłopa. Opowiadanie to podejmuje tematykę powstania styczniowego, Stefan Żeromski zastanawiając się nad przyczynami jego upadku dochodzi do wniosku, że głównym powodem klęski była niechęć społeczeństwa do powstania oraz brak solidarności między szlachtą a chłopami.

 

Wypracowanie porusza wszystkie wymienione powyżej wątki, omówiono występujące w utworze prądy literackie: symbolizm, naturalizm, impresjonizm. Ukazano tematykę poruszoną przez autora, wyjaśniono znaczenie tytułu. Wypracowanie zawiera 505 słów.

Zobacz cały