ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Konflikt Kreona i Antygony. Rozprawka

Konflikt Kreona i Antygony. Rozprawka

Sofokles był jednym z najwybitniejszych tragików starożytnej Grecji. Żył w okresie kulminacyjnym rozwoju Aten za panowania Peryklesa. Choć stworzył 120 sztuk, do naszych czasów zachowały się zaledwie 7, m.in. Antygona. Rozprawka o konflikcie Kreona i Antygony na podstawie tragedii Sofoklesa. Wypracowanie zawiera 383 słowa / 2105 znaków.

Mała czcionka Średnia czcionka Duża czcionka Zobacz cały

Sofokles był jednym z najwybitniejszych tragików starożytnej Grecji. Żył w okresie kulminacyjnym rozwoju Aten za panowania Peryklesa. Choć stworzył 120 sztuk, do naszych czasów zachowały się zaledwie 7, m.in. Antygona.

W utworze Sofoklesa dochodzi do konfliktu obu najważniejszych władz. Władzy bożej i władzy królewskiej. Kreon i Antygona kierują się szlachetnymi pobudkami. Za równo Kreon jak i Antygona mają swoje racje. Król Teb ma na uwadze dobro  państwa, ale nie dostrzega, że ciąży na nim prawo boskie, jest postacią tragiczną – zostaje sam między trupami najbliższych. Dopada go szaleńcza rozpacz.

Antygona, zaś to postać odważna, zdeterminowana, gotowa do poświęceń wbrew wszelkim zakazom. Chce godnie pochować brata, członka jej rodziny. Tak jak Kreon jest naznaczona tragizmem – nie ma rozwiązania dlatego koniec i tak będzie nieszczęśliwy.

Polinejkes – brat Antygony, dla Kreona jest wrogiem państwa ponieważ popełnił najcięższy grzech, grzech zdrady i dlatego musi zostać ukarany, dlatego nie jest wart pochówku, a bogowie powinni odwrócić się od zdrajcy.  Natomiast Antygona nie widzi w nim zbrodniarza, lecz nieszczęśnika, który błądzi przed bramami Hadesu i nie osiągnie spokoju póki nie zostanie pochowany.

Wypracowanie zawiera 383 wyrazy.

Zobacz cały