ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Cybernetyczna przemoc rośnie w siłę

Cybernetyczna przemoc rośnie w siłę

Każdy z nas używa telefonu komórkowego, a większość na co dzień korzysta z internetu. Mimo wszelkich dobrodziejstw jakie zapewniają nam te technologie, są one również źródłem nowej formy przemocy, której ofiarami są głównie dzieci i młodzież.

Pobierz plik Wydrukuj podsumowanie Pobierz plik Pobierz plik Pobierz plik
Duża czcionka Średnia czcionka Mała czcionka

Cały otaczający nas świat z dnia na dzień coraz bardziej się rozwija, oferując każdemu z nas coraz to większe możliwości w praktycznie każdym aspekcie naszego życia. Nikogo już nie dziwi komputer z dostępem do internetu w prawie każdym gospodarstwie domowym. Nikt nie zwraca już uwagi na uczniów, dysponujących nowoczesnymi telefonami komórkowymi, które jeszcze kilka lat temu nikomu się nawet nie śniły. Cały ten niepohamowany rozwój technologiczny ma za zadanie ułatwić i umilić nam życie, z czego w pełni się oczywiście wywiązuje. Jednak jak to ktoś mądry powiedział „nie ma róży bez kolców”. Zapatrzeni w otaczające nas nowinki technologiczne, przeróżne gadżety, bardzo często zapominamy o tym, iż niosą one ze sobą również wiele zagrożeń.

 

Dzięki badaniom przeprowadzonym przez naukowców, dowiadujemy się, że coraz większą popularnością cieszy się zjawisko zwane cyberprzemocą. Jest to nic innego jak przemoc za pośrednictwem mediów elektronicznych - głównie telefon, internet. Do form takiej przemocy zalicza się między innymi wyzywanie, poniżanie lub ośmieszanie kogoś przy użyciu telefonu komórkowego, czy też w internecie. Inną formą jest również zastraszanie drugiej osoby poprzez wysyłanie anonimowych wiadomości tekstowych (sms), a także robienie komuś zdjęć, bez jego zgody i późniejsze publikowanie ich w sieci. Zdarza się również podszywanie pod inną osobę, co jest nagminnie występującym zjawiskiem, na wszelkiego rodzaju czatach internetowych.

 

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że na ataki takie najbardziej narażone są dzieci i młodzież. Okazuje się, że ponad połowa polskich, młodocianych użytkowników internetu, doświadcza tego niepokojącego zjawiska. Mogłoby się wydawać, że cyberprzemoc nie jest czymś groźnym, a raczej niewinnymi żartami ze strony kolegów i koleżanek. Niestety jest to wrażenie całkowicie złudne, gdyż taka forma przemocy potrafi wyrządzić wielką krzywdę. W skrajnych przypadkach, czego nasze społeczeństwo było jakiś czas temu świadkiem, doprowadzić może nawet do samobójstwa, prześladowanej osoby.

 

Aby skutecznie chronić zarówno siebie, jak i najbliższych przed tego rodzaju negatywnym zjawiskiem, najlepiej zacząć od samego siebie. Mam na myśli absolutny brak tolerancji na wszelkie rodzaje przemocy. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie podjąć skuteczną walkę z tym procederem. Druga sprawa to kontrolowanie swoich pociech przez rodziców, którzy bardzo często nie są świadomi tego, czym ich dziecko zajmuje się w sieci. Nie można zapominać o placówkach oświaty, których jednym z zadań jest właśnie czynna walka z przemocą, a także nauka o jej tragicznych konsekwencjach.

 

Postęp pozwala nam wyeliminować wiele chorób i zagrożeń, z którymi borykali się nasi przodkowie. Dostarcza też wiele nowych, z którymi przychodzi się nam zmagać, dlatego największym z obecnych zagrożeń, jest nasza własna ignorancja.

 

 

Tomasz Mroziński