ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

„Siłaczka”, wypracowanie - opracowanie opowiadania Stefana Żeromskiego

„Siłaczka”, wypracowanie -  opracowanie opowiadania Stefana Żeromskiego

Tekst stanowi omówienie i analizę opowiadania „Siłaczka” autorstwa Stefana Żeromskiego. Akcja utworu toczy się w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku. To tam czytelnik poznaje losy Pawła Obareckiego i Stanisławy Bozowskiej. Początkowo obydwaj bohaterowie owładnięci są ideami „pracy u podstaw” i „pracy organicznej”, ostatecznie jednak ich drogi się rozchodzą. Obarecki porzuca swe cele na rzecz lepszego bytu, Bozowska pozostaje wierna ideą do końca, stając się tytułowa siłaczką. W tekście dokładnie omówiono problematykę opowiadania. Każdy z bohaterów został zaprezentowany również z osobna, całość może więc stanowić osobne charakterystyki postaci. Podkreślono również tematykę moralną pozostawioną przez autora: jednostka wobec ideałów a rzeczywistości. Wypracowanie zawiera 470 słów.

Mała czcionka Średnia czcionka Duża czcionka Zobacz cały

„Siłaczka” to opowiadanie Stefana Żeromskiego. W utworze autor ukazał problematykę społeczną, jaką jest postawa jednostki wobec ideałów i rzeczywistości. Akcja utworu toczy się w latach 90 XIX wieku. To tam czytelnik poznaje losy bohaterów: Pawła Obareckiego i Stanisławy Bozowskiej. Ci młodzi ludzie wierni są założeniom „pracy organicznej” i „pracy u podstaw”, chcą ciężką pracą polepszać życie najbiedniejszych. Początkowo oboje, pomimo niesprzyjających warunków realizują swe założenie, ostatecznie okazuje się jednak, że ich drogi się rozchodzą. Obarecki wybiera łatwą drogę bogacenia się, Bozowska natomiast do końca wierzy w sens idei, i ciężką pracą udowadnia, że zasługuje na miano tytułowej siłaczki.

 

W poniższym wypracowaniu każdy z bohaterów został zaprezentowany również z osobna, całość może więc stanowić osobne charakterystyki postaci. Wyjaśniano znaczenie tytułu, omówiono stanowisko pozostawione przez autora. Wypracowanie zawiera 470 słów.

Zobacz cały