ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Życie i twórczość Adama Mickiewicza, ściąga sprawdzian

Życie i twórczość Adama Mickiewicza, ściąga sprawdzian

Tekst stanowi szczegółowe omówienie życiorysu i twórczości najwybitniejszego przedstawiciela romantyzmu w Polsce – Adama Mickiewicza. Koleje jego życia związane były z wpływami epoki oraz wydarzeniami historycznymi, dlatego też tak ważnym jest właściwa znajomość życiorysu, to on bowiem kształtował działalność poety. W tekście ukazano i omówiono pięć etapów życia i twórczości Mickiewicza: dzieciństwo, etap wileńsko – kowieński, etap rosyjski, etap drezdeński, Paryż. Całość zawiera najważniejsze szczegóły oraz daty. W poszczególnych okresach wskazano również powstałe utwory. Całość może posłużyć jako wypracowanie, sprawdzian  lub ściąga. Wypracowanie zawiera 669 słów.

Mała czcionka Średnia czcionka Duża czcionka Zobacz cały

Omawianie postaci Adama Mickiewicza należy realizować poprzez równoczesne ukazanie jego życiorysu i twórczości, faktem jest bowiem, że koleje jego życia powiązane były z wpływami epoki oraz wydarzeniami historycznymi. Ten czołowy romantyk a zarazem jeden z najwybitniejszych poetów polskich pragnął za wszelką cenę przyczynić się do obrony zniewolonej ojczyzny. Koleje jego życia ukazują pięć głównych okresów:  dzieciństwo, etap wileńsko – kowieński, etap rosyjski, etap drezdeński, Paryż. Poniżej przedstawiono fragment tekstu.

 

„III etap zwany jest „rosyjskim”. To jeden z tragiczniejszych okresów, w roku 1823 wykryto związek filomatów do którego należał poeta, za sprawą rozpoczynającego się procesu Mickiewicz początkowo został uwięziony w Wilnie a następnie zesłany do Rosji. Przebywając na obczyźnie poznał i zaprzyjaźnił się z innymi literackimi buntownikami jak : Bestużew, Puszkin czy Rylejew…”.

 

Wypracowanie dokładnie ukazuje sylwetkę poety. W tekście podano najistotniejsze szczegóły i daty a także dzieła, które powstały w poszczególnych etapach. Całość może posłużyć jako wypracowanie, sprawdzian  lub ściąga. Wypracowanie zawiera 669 słów.

Zobacz cały