ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Stres - jak go wykorzystać i sobie nie zaszkodzić

Stres - jak go wykorzystać i sobie nie zaszkodzić

Stres dotyka coraz szersze grono ludzkiej populacji, doprowadzając do wielu chorób i ogólnego wyniszczenia organizmu. Można go jednak wykorzystać w pozytywny sposób niwelując skutki niepożądane. Podstawą jest zrozumienie tego zjawiska.

Duża czcionka Średnia czcionka Mała czcionka

Stres to bez wątpienia zmora współczesnego społeczeństwa, która jak się okazuje dotyka nie tylko osoby aktywne zawodowo, ale równie często a nawet częściej osoby młode, dopiero przyswajające wiedzę, która ma pomóc w ułożeniu sobie dorosłego życia. Jest to zjawisko o tyle niebezpieczne, że warto wiedzieć jak się przed nim uchronić lub chociaż odpowiednio kontrolować i wykorzystywać w pozytywny sposób.

 

Pierwszą sprawą, jaką należy zrozumieć to fakt, iż stres nie jest ani chorobą ani cechą indywidualnych osobników. Jest to bowiem specyficzny system obronny naszego organizmu. Jego celem jest przełączenie, w sytuacjach odbieranych jako niebezpieczne, naszego organizmu na wyższy bieg. Umożliwić ma to nam błyskawiczne podejmowanie decyzji, szybsze przetwarzanie informacji czy też zwiększenie cech fizycznych organizmu, dzięki czemu jesteśmy w stanie biec szybciej niż normalnie. Wychodzi więc na to, że stres to same pozytywy pozwalające wycisnąć z naszego organizmu maximum. Okazuje się, że nie do końca jest to prawdą, ponieważ może on również powodować wiele niemiłych i niebezpiecznych schorzeń w naszym ciele. Trzeba mieć świadomość, iż może on powodować wrzody żołądka czy też nadciśnienie o psychicznych aspektach nie wspominając.

 

Naukowcom udało się rozróżnić dwa rodzaje stresu, z jakim człowiek ma do czynienia. Pierwszy to ten pozytywny, poprawiający nasze osiągi. Występuje on w sytuacjach będących w naszym odczuci pod kontrolą i trwający krótki okres czasu. Natomiast negatywny rodzaj stresu powodujący często swoistą blokadę uniemożliwiającą jakiekolwiek działanie, jest ten występujący w sytuacjach, nad, którymi nie mamy żadnej kontroli i utrzymuje się on przez dłuższy czas, co wywołuje wspomniane wcześniej dolegliwości.

 

Aby rozsądnie i efektywnie wykorzystywać ten ludzki mechanizm obronny warto nauczyć się go kontrolować i odpowiednio dawkować. Jak to osiągnąć? Bardzo prosto. Wystarczy podchodzić do problemu z pozytywnym nastawieniem a najlepiej z wizją pozytywnego jego rozwiązania. Jako przykład posłużyć nam może egzamin, który mamy do zaliczenia. Żeby skorzystać z pomocy naszego organizmu powinniśmy wielokrotnie wyobrażać sobie jego przebieg w pozytywnych barwach wraz z wyobrażeniem o odebraniu wyniku z pozytywną oceną. Istotnym jest by mieć świadomość i nastawienie na odniesienie sukcesu.

 

By uniknąć skutków negatywnych najlepiej zdobyć jak najwięcej informacji dotyczących tego egzaminu, co pozwoli znacząco zminimalizować ewentualne zaskoczenie. Po wszystkim należy pamiętać by dać odpocząć naszemu ciału i umysłowi od tej wzmożonej aktywności. Dobrym rozwiązaniem jest dzień spędzony z dala od codzienności, spacer po lesie to jeden z lepszych pomysłów. Ważne by nie myśleć o tym, co przed nami i delektować się spokojem.

źródło:edulandia.pl

Tomasz Mroziński