Wypracowanie – charakterystyka Zbyszka z Bogdańca, Krzyżacy

Charakterystyka Zbyszka z Bogdańca, głównego bohatera powieści H. Sienkiewicza pt.: „Krzyżacy”. Utwór powstał w latach 1896 – 1900. Jest to ostatnia z wielkich powieści historycznych Sienkiewicza, ukazująca obraz polskiego średniowiecza.

 

Akcja powieści rozgrywa się w bardzo wielu miejscach, na terenie Polski, Pomorza, krzyżackich Prus, także Litwy i Żmudzi. Autor ukazuje życie na dworach władców, dostojników Zakonu Niemieckiego, życie rycerskie itp. Głównym bohaterem powieści jest Zbyszko z Bogdańca, którego wychowuje stryj. Młodzieniec od dwunastego roku życia bierze udział w wielu wyprawach wojennych. Jest odważny, dzielny i honorowy. Kieruje się w życiu kodeksem rycerskim. Zbyszko jest postacią dynamiczną, bo dokonuje się w nim wielka przemiana. Z nieodpowiedzialnego i porywczego młodzieńca, staje się rozważnym i godnym naśladowania rycerzem. Cieszy się szacunkiem i dobrą opinią wśród szlachty. Nigdy nie ucieka się do kłamstw i pochlebstw.

 

Wypracowanie zawiera 505 wyrazów / 3434 znaki.

Zbyszko z Bogdańca jest jednym z głównych bohaterów powieści H. Sienkiewicza „Krzyżacy”.

Był to młodzian wysoki, dobrze zbudowany, miał gęste jasne włosy, wesołe spojrzenie i niebieskie oczy. Miał zgrabną i męską sylwetkę. Pochodził ze szlacheckiego rodu „Tępa Podkowa”.

Zbyszko był sierotą, opiekował się nim jego stryj, Maćko, z którym postanowił zaciągnąć się do wojska. Uczestniczyli razem w wielu wyprawach wojennych.

Początkowo był popędliwy, żądny walk i pojedynków, rycerskiej chwały. Brakowało mu zdrowego rozsądku. Bywał porywczy. Doskonale władał bronią.

Zbyszko był dzielnym, odważnym i honorowym rycerzem. Żył według kodeksu, ale często działał spontanicznie i bez namysłu. Był porywczym młodzieńcem, często działał pod wpływem impulsu i emocji. Raz napadając na krzyżackiego posła naraził się polskiemu królowi, bo złamał prawo rycerskie. Brak pohamowania omal nie przepłacił życiem. Został skazany na śmierć, z której wybawiła go Danuśka, nakładając mu na głowę białą chustę.

Zbyszko był walecznym, ale i dumnym rycerzem, nie potrafił darować zniewagi.

Był niezwykle ambitny, z uporem dążył do wyznaczonego sobie celu. Potrafił trafnie oceniać sytuacje, zdawał sobie sprawę z zagrożenia ze strony Krzyżaków.

Jego damą serca była Danusia Jurandówna, której był wierny do końca. Była przez krótki czas jego żoną. Gdy porwali ją Krzyżacy, szukał jej bez wytchnienia z narażeniem własnego życia. Kochał ją z całego serca i nie mógł pogodzić się z jej stratą. Godnie pomścił jej śmierć, zabijając jej prześladowców.

Miał dobre i wrażliwe serce, przyjął do swego orszaku Sanderusa, handlarza relikwiami, który zginąłby za pewne w lesie pożarty przez wilki.

Zbyszko był niezwykle uparty i trudno go było nakłonić do posłuszeństwa. Miał bardzo silny charakter. Ciężko mu było dostosować się do zasad kodeksu rycerskiego. Z czasem jednak stał się im wierny i oddany. Był prawym, uczciwym i szczerym człowiekiem. Oddany bez reszty dobrej sprawie. Walczył za kraj, bronił honoru. Był optymistą i nie poddawał się w trudnych i ciężkich chwilach. Był bardzo wytrwały, nie załamywał się.

Zawsze dotrzymywał słowa. Potrafił zdobywać przychylność i przyjaźń ludzi. Przekonał do siebie nawet Juranda ze Spychowa, ojca Danuśki, który długo był mu niechętny.

Zbyszko był dobrym, troskliwym i opiekuńczym człowiekiem, z wielkim oddaniem opiekował się chorym stryjem. Był do niego bardzo przywiązany. Szanował go, choć nie zawsze był mu posłuszny.

Jest mężny i zahartowany w boju, zręczny i niezwykle silny. Nie boi się podejmować ryzyka.

Po śmierci Danusi i wypełnieniu ślubów przekonuje się, że kocha Jagienkę, żeni się z nią, mają razem dzieci. Jest oddanym i kochającym mężem, ale i ojcem czworga dzieci. Jednak przede wszystkim pozostaje wierny ojczyźnie i królowi. Wyrusza na wojnę z Krzyżakami i bierze udział w bitwie pod Grunwaldem. W oczach szlachty, Zbyszko jest wzorem prawdziwego rycerza, bo z nieokrzesanego, porywczego młokosa, staje się dzielnym, mężnym i walecznym rycerzem, wiernym królowi i gotowym oddać życie za ojczyznę.

Zbyszko jest postacią dynamiczną. Po wielu tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w jego życiu, dokonuje się w nim wielka i pozytywna przemiana. Chłopak dorasta i dojrzewa emocjonalnie. Staje się prawdziwym rozważnym mężczyzną, który potrafi podejmować właściwe i mądre decyzje. Jest oddany rodzinie i ojczyźnie.

Zbyszko z Bogdańca, z całą pewnością jest wzorem bohatera, ideałem średniowiecznego rycerza.

Wypracowanie "Nad Niemnem" Eliza Orzeszkowa - Konflikt pokoleń
Konflikt pokoleń zawarty w utworze nad Niemnem Elizy Orzeszkowej Aby móc rozpatrzeć zagadnienie powyższego tematu należy najpierw stanowczo zastanowić...
„Nowa Heloiza” Jan Jakub Rousseau - propaganda idei sentymentalizmu.
„Nowa Heloiza” Jan Jakub Rousseau  – propaganda idei sentymentalizmu. „Nowa Heloiza” wydana w roku 1761 to dzieło Jana Jakuba Rousseau...
Czerwony Kapturek – charakterystyka postaci H. Januszewskiej
Czerwony Kapturek to tytułowa postać książki Hanny Januszewskiej. Mieszka ona wraz z rodzicami w małym domku pod lasem. Mama zajmuje się domem,...
Lord Voldemort – charakterystyka postaci J. K. Rowling – wypracowanie
Lord Voldemort jest jedną z postaci występujących w serii powieści o przygodach Harrego Pottera, których autorką jest angielska współczesna pisarka....
Wypracowanie, Prometeizm w Dziadach Mickiewicza
Adam Mickiewicz III część „Dziady” – motyw prometeizmu zawarty w utworze Dziady Adama Mickiewicz są utworem złożonym, zawierającym w sobie dwa...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *