ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Charakterystyka epoki Oświecenia

Charakterystyka epoki Oświecenia

Kompendium – sprawdzian z Oświecenia. Zawiera wybrane zagadnienia omawiane w szkołach średnich. Przygotuj się do sprawdzianu z języka polskiego. Sprawdź swoją wiedzę.

Mała czcionka Średnia czcionka Duża czcionka Zobacz cały

Kompendium – sprawdzian z Oświecenia. Zawiera wybrane zagadnienia omawiane w szkołach średnich. Przygotuj się i ściągę do sprawdzianu z języka polskiego. Sprawdź swoją wiedzę. Kompendium zawiera 31 zagadnień.

Przykładowe zagadnienia, które pojawiają się w kompendium:

Twórcy epoki

Idee i wartości

Ramy czasowe

Streszczenia wybranych utworów, np.:

„Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki” I. Krasicki

Pierwsza powieść nowożytna wydana w 1776 roku .Głównym bohaterem jest tytułowy Mikołaj Doświadczyński, człowiek zdolny, lecz niezbyt wykształcony. Opowiada on swoją historię życia z perspektywy dojrzałego wieku. Demoralizujący wpływ wychowawcy Damona  oraz liczne wojaże w dużych miastach zakończyły się ucieczką przed wierzycielami. Mikołaj trafia na wyspę Nipu, której społeczność zorganizowana jest wedle typowych dla utopii wzorów. Nauki mędrca Xaoo zmieniają Doświadczyńskiego. Po powrocie do Polski Mikołaj próbuje się włączyć w dzieło naprawy Rzeczypospolitej. Jednak społeczeństwo szlacheckie nie akceptuje jego propozycji, co skłania Mikołaja do wyjazdu. Osiada na wsi i tam próbuje wcielać nipuański model życia wśród swoich najbliższych. Zakończenie utworu ma wydźwięk pesymistyczny. Autor oświadcza, że skoro nie można zmienić świata, to trzeba chociaż uprawiać swój ogródek.

Zobacz cały