ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Charakterystyka epoki Średniowiecznej

Charakterystyka epoki Średniowiecznej

Średniowiecze to epoka mistycyzmu i teocentryzmu. Usystematyzuj najważniejsze zagadnienia z epoki średniowiecza i przygotuj się na sprawdzian z języka polskiego. Ściąga na sprawdzian zawiera zarys najważniejszych zagadnień "wieków średnich".

Mała czcionka Średnia czcionka Duża czcionka Zobacz cały

Średniowiecze to epoka mistycyzmu i teocentryzmu. Usystematyzuj najważniejsze zagadnienia z epoki średniowiecza i przygotuj się na sprawdzian z języka polskiego. Kompendium - ściąga na sprawdzian zawiera zarys najważniejszych zagadnień "wieków srednich".

Przykładowe opracowanie jednego z zagadnień:

„Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią”

Polikarp był znakomitym mędrcem, który pragnął porozmawiać ze Śmiercią. Utwór prezentuje wizerunek Śmierci oraz nieuchronne prawdy. Mówi o tym, że śmierć jest nieuchronna i czeka nas wszystkich, zarówno zwierzęta jak i ludzi, tych bogatych i tych biednych, zarówno wierzących jak i niewierzących, tych dobrych i tych złych. Ci co żyli dobrze i godnie pójdą do Nieba, a ich dusze zaznają wiecznego spokoju. Natomiast ci co żyli źle i niegodnie, będą musieli odpokutować całe zło jakie za życia wyrządzili; ich dusze nie zaznają spokoju.

Śmierć została ukazana jako kobieta (rozkładający się kobiecy trup). Jest naga, brzydka wprost odrażająca, przepasana chustą. Chuda, blada o żółtych policzkach i błyszczącej skórze. Z oczu płynęły jej krwawe łzy, oszpecona brakiem warg. Kiedy ziewała zgrzytała zębami, groźnie przewracała oczami. Kiedy trzymała kosę w ręku budziła postrach wśród ludzi.

Zobacz cały