ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Antyk, Starożytność - charakterystyka epoki

Antyk, Starożytność - charakterystyka epoki

Starożytna (antyczna) literatura, kultura i historia są fundamentami współczesnej Europy. Kszałt wsółczesnej literatury zawdzięczamy właśnie literaturze antycznej. Kompendium sprawdzianowe zawiera ogólną charakterystykę epoki, jak również wybrane zagadnienia, które mogą pojawiać się na sprawdzianach z języka polskiego.

Mała czcionka Średnia czcionka Duża czcionka Zobacz cały

Kształt współczesnej literatury zawdzęczamy literaturze antycznej. Starożytna literatura, kultura i sztuka są fundamentami współczesnej Europy. Kompendium sprawdzianowe zawiera ogólną chrakterystykę epoki, jak również wybrane zagadnienia, które mogą pojawić się na sprawdzianach z języka polskiego.

Pojęcie klasycyzmu

Mit i jego rodzaje

Okres trwania epoki antycznej

Pojęcie i podział Biblii

Język Biblii

Przykład eposu homeryckiego

Przykładowe opracowanie jednego z zagadnień:

„Odyseja” Homera.

„Odyseja” to opowieść o losach i wędrówkach Odysa, który tuła się po świecie i licznych krainach, by wrócić do ukochanej Penelopy. To właśnie on namówił Greków do podrzucenia Trojanom wielkiego drewnianego konia. Trojanie nie domyślając się podstępu, wciągnęli posąg za mury. Nocą Grecy wyszli z drewnianego konia i otworzyli bramy miasta. Do Troi wdarli się żądni krwi i łupu zdobywcy. Tak upadło królestwo Priama. Dziesięcioletnia tułaczka Odysa, wiodła go przez fantastyczne krainy, w których zginęli wszyscy jego towarzysze. Dotarł nawet do państwa zmarłych, gdzie spotkał duszę zabitego Achillesa. Przyczyną nieszczęść Odysa był gniew Posejdona, boga morza, którego syna, Polifema, Odys oszukał i oślepił. Dzięki opiece bogini Ateny, Odys dotarł do Itaki i pokonał licznych zalotników, którzy starali się o rękę jego wiernej żony Penelopy.

Zobacz cały