ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Wypracowania

Wypracowania

Pisać musiał i musi je każdy. Jest to najczęstsza forma wypowiedzi zadawana przez nauczyciela języka polskiego. Stosując się jednak do kilku podstawowych zasad, praca taka okazać się może bardzo łatwym sposobem na zarobienie dobrej oceny.

Pobierz plik Wydrukuj podsumowanie Pobierz plik Pobierz plik Pobierz plik
Duża czcionka Średnia czcionka Mała czcionka

Wypracowania to zmora wielu uczniów. Nie dość, że tematy jakieś takie dziwne i nie do końca wiadomo, o co właściwie chodzi to na dodatek nie wystarczy sklecić kilku zdań na kolanie żeby praca została zaliczona. Jednak tak jak na wszystko inne tak i na dobre wypracowanie jest gotowy przepis. Wystarczy go zastosować a sukces murowany.

 

Przede wszystkim wyjaśnić należy, czym tak faktycznie jest wypracowanie. Jest to otwarta forma pisemnej wypowiedzi ucznia na dany temat, która wymaga zachowania zasad stylistycznych jak i gramatycznych oraz logiki wypowiedzi. Mówiąc prościej: jest to nasza wypowiedź na zadany nam przez nauczyciela temat z tą różnicą, że przedstawić ją musimy zapisaną na papierze a nie słownie przy tablicy.

 

Prawidłowe przygotowanie wypracowania to proces wymagający zastosowania kilku najważniejszych zasad i reguł, które zdecydowanie ułatwią nasze zadanie. Tak, więc na samym początku warto zastanowić się na spokojnie nad tematem, czy faktycznie go rozumiemy. Później wybrać musimy formę naszego wypracowania. Powinniśmy określić czy będzie to streszczenie, recenzja a może rozprawka. Jest to ważne o tyle, że każda z form posiada dodatkowe wytyczne, których należy przestrzegać.

 

Kolejnym etapem jest przygotowanie materiału, jaki użyjemy podczas pisania. Możemy to zrobić w myślach lub w postaci notatek. Istotne jest jednak, żeby materiały pokrywały się z tematem wypracowania. Po skompletowaniu niezbędnych informacji, możemy przejść do pisania planu pracy. W planie tym znaleźć powinny się informacje, jakie kolejno chcemy zawrzeć w naszym wypracowaniu. Dobrze wykonany plany to taki, w którym tematy podpunktów się nie powtarzają i nie zachodzą tematycznie na siebie.

 

Teraz pora na właściwe pisanie wypracowania. Robimy to poprzez rozwijanie kolejnych punktów wcześniej stworzonego planu. Ważne, aby nasza wypowiedź była sensowna i poprawna gramatycznie. Lanie wody też nie jest wskazane. Najlepsza praca to taka, która jest na temat. Po wszystkim najlepiej przeczytać naszą wypowiedź od początku do końca kilka razy w celu wychwycenia ewentualnych błędów czy to stylistycznych czy gramatycznych.

 

Tak przygotowane wypracowanie możemy spokojnie przepisać na czysto i oddać nauczycielowi. Trzymając się tych kilku wytycznych dotyczących  tworzenia wypracowań, zyskujemy pewność, że nasz tekst jest dobrze napisany i "pała" z polskiego nam nie grozi.

 

 

Tomasz Mroziński

01 Komentarze (kliknij aby wyświetlić)

2 maja 2012 09:12

nihil novi... Napisz jak pisać wypracowanie, jak zaleca się układać plan itp. Twoja wypowiedź jest w stylu: "jutro będzie fajna pogoda i na pewno bedzie pogoda". Tutaj moje pytanie: jak ułożyć plan wypracowania? Jak skomponować?