ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Co wygląd śluzu szyjkowego może powiedzieć o Twoim zdrowiu?

Co wygląd śluzu szyjkowego może powiedzieć o Twoim zdrowiu?

Śluz szyjkowy jest naturalną wydzieliną produkowaną w reakcji na zmieniającą się gospodarką hormonalną kobiet. Jego wygląd może nam wiele powiedzieć o naszym stanie zdrowia. Dzięki niemu możemy określić fazy cyklu miesiączkowego, a nawet rozpoznać infekcje pochwy. Przeczytaj nasz artykuł i zobacz co warto wiedzieć na temat śluzu szyjki macicy.

Duża czcionka Średnia czcionka Mała czcionka

Śluz szyjkowy - czym dokładnie jest?

Śluz szyjki macicy jest naturalną wydzieliną, która produkowana jest w reakcji na zmieniającą się kobiecą gospodarkę hormonalną. Wszystkie aspekty są ważne - kolor, zapach, konsystencja czy ilość. Śluz szyjkowy przed miesiączką jest jednolity, nie ma nieprzyjemnego zapachu ani żadnych grudek. Pochwa bywa jednak bardzo wrażliwa i wszelkie niekorzystne bakterie mogą na nią wpłynąć, co również ma swoje przełożenie na wygląd śluzu.

Śluz szyjkowy produkowany jest przez mucyny, czyli specjalne białka natłuszczające i nawilżające kobiety od wewnątrz. Co więcej w fazie płodnej pomaga on plemnikom działać w kwaśnym środowisku dróg rodnych.

Co zawiera śluz szyjkowy?

Podczas dni płodnych śluz szyjkowy jest nawet w 98% wodnisty, przez co kobieta może czuć się cały czas mokra. W takim czasie warto zapewnić sobie komfort i wygodę. Rozwiązaniem są majtki menstruacyjne kobiecej marki WIMIN. Są one niesamowicie chłonne, dzięki czemu będziesz czuć suchość przez cały czas ich noszenia. Inne składniki śluzu to elektrolity, enzymy, hormony i bakterie, chroniące naturalną mikroflorę kobiet.

Śluz szyjkowy a cykl kobiety

Śluz szyjki macicy zmienia się w zależności od poziomu estrogenu i progesteronu. Pierwsze dni po miesiączce są czasem, kiedy kobieta może czuć się sucha, ponieważ śluz jest gęsty i lepki oraz pozostaje wewnątrz szyjki macicy. Przez kolejne dni śluz się rozrzedza, robi się przezroczysty i jest go o wiele więcej. Po owulacji natomiast jego ilość ulega zmniejszeniu.

Śluz mówiący o płodności jest śliski, przejrzysty, przezroczysty lub lekko zabarwiony na biało. Jest on również rozciągliwy, jak białko jajka. Przed menstruacją zmienia swoją barwę na kremowy lub biały oraz gęstość.

Śluz a płodność

Tzw. wrogi śluz posiada przeciwciała plemnikowe, które niszczą bądź unieruchamiają plemniki. Nie wiadomo dokładnie co jest przyczyną jego powstawania, jednak mówi się o stanach zapalnych, nieprawidłowej diecie czy nieprawidłowościach w budowie szyjki macicy.

Obecność nieprawidłowego śluzu w szyjce macicy nie uniemożliwia zajście w ciążę drogą naturalną, jednak wydłuża czas starania się o dziecko.

Aby zdiagnozować wrogi śluz należy zrobić test PCT. Wykonuje się go po około 12 godzinach po współżyciu. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, czy po seksie jest odpowiednia ilość ruchliwych plemników w okolicach szyjki macicy. Prawidłowy wynik to przynajmniej sześć aktywnych plemników w powiększeniu 400-krotnym. Jeżeli natomiast liczba plemników jest odpowiednia, ale nie są one ruchome to przyczyną może okazać się nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego kobiety na nasienie. Wynik o zerowej obecności plemników jest wynikiem nieprawidłowym.