ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Praktyczne, ekologiczne i delikatne – jakie tekstylia wybrać dla dzieci?

Praktyczne, ekologiczne i delikatne – jakie tekstylia wybrać dla dzieci?

Wybierając pościel czy ręczniki dla siebie, z pewnością zwracasz uwagę na to, by były miękkie i przyjemne w dotyku. Skóra małych dzieci jest znacznie wrażliwsza niż Twoja, tym samym należy zwrócić większą uwagę na wybór tekstyliów. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Duża czcionka Średnia czcionka Mała czcionka

Najlepsze tekstylia dla dzieci:

  • Ręczniki dla dzieci
  • Pościel dla najmłodszych
  • Kokony i śpiworki

Ręczniki dla dzieci – czym kierować się przy wyborze? 

Pierwsza (i każda kolejna) kąpiel okaże się przyjemnym doświadczeniem, jeśli po wyjęciu z ciepłej wody dziecko zostanie otulone miękkim ręcznikiem. Wykonany z bawełny organicznej lub bambusa, skutecznie osuszy skórę po kąpieli, a przy tym zapobiegnie jej wychłodzeniu. Sam materiał nie spowoduje natomiast żadnych podrażnień, gdyż odpowiada potrzebom najmłodszych użytkowników. Ciekawym rozwiązaniem są też ręczniki kąpielowe z kapturem, którymi można od razu okryć głowę. 

Choć do wyboru są tkaniny o różnym splocie,ręcznik waflowy zapewnia wyjątkowo wiele korzyści z użytkowania. Odpowiada za to unikalna struktura tkaniny z równomiernie rozłożonymi kieszonkami, które błyskawicznie zbierają wodę ze skóry bez potrzeby mocnego tarcia delikatnej skóry niemowlęcia. Taka konstrukcja włókien sprawia też, że ręcznik błyskawicznie wysycha po użyciu – jest mniej zbity, dzięki czemu odparowuje szybciej niż gładka i gruba tkanina.

Pościel dla najmłodszych – zobacz, jak zadbać o zdrowy sen dziecka 

W pierwszych miesiącach życia dziecko nie potrzebuje jeszcze pełnego kompletu pościeli. Wystarczające będzie samo prześcieradło, które będzie stanowić łatwą do wyprania barierę między skórą niemowlęcia a materacem. Najlepiej wybrać takie z delikatnego, miękkiego  muślinu wykonanego z bawełny organicznej

O utrzymanie właściwej temperatury ciała i przyjemne otulenie zadba z kolei kocyk. Z jakiego materiału może być wykonany, by zapewnić komfort delikatnej, dziecięcej skórze? Na uwagę zasługują chociażby te z wełny merino, bawełny organicznej, a także mieszanek z jej udziałem (np. bawełna + len).

Kokony i śpiworki – czego nie może zabraknąć przy małym dziecku? 

Kokony i śpiworki to świetny sposób na zaaranżowanie miejsca do snu dla niemowlęcia. Materiał otulający dziecko z każdej strony nie tylko zapewnia poczucie bezpieczeństwa, ale również zapobiega zmianie pozycji podczas spania. Jest to szczególnie istotne w przypadku noworodków, które nie potrafią jeszcze samodzielnie unosić główki ani przekręcać się na bezpieczną pozycję umożliwiającą swobodne oddychanie.

Jaki śpiworek wybrać? Zwróć uwagę na materiał, z którego go wykonano. Dobrym wyborem mogą okazać się modele z wełny merino, która cechuje się hiperalergicznymi właściwościami. Pomaga również regulować temperaturę ciała i odprowadzać wilgoć. Warto też rozważyć inne delikatne materiały odpowiadające potrzebom niemowlęcej skóry – m.in. bawełnę organiczną i bambus.

Rozwiązaniem zasługującym na uwagę jest także produkt 2 w 1: otulacz (kokon) i śpiworek do spania jednocześnie. Wystarczy tylko rozpiąć zatrzaski umieszczone na rękawach, aby przytulny kokon stał się w pełni funkcjonalnym śpiworkiem zapewniającym maluszkowi wygodę podczas snu.