ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Badanie USG tarczycy - wszystko, co musisz wiedzieć!

Badanie USG tarczycy - wszystko, co musisz wiedzieć!

Ultrasonografia, czyli USG to jedno z badań obrazowych, które służy ocenie wielkości, położenia oraz funkcjonowania poszczególnych narządów. Jest to podstawowe narzędzie, które pomaga wykryć wszelkiego rodzaju nieprawidłowości. Jednym z najczęściej badanych narządów za pomocą USG jest umiejscowiona w obrębie szyi tarczyca. Jej dysfunkcja nierzadko zaburza pracę całego organizmu, a patologię rozpoznaje się w pierwszej kolejności za pomocą USG oraz badań laboratoryjnych. Ultrasonografia to metoda nieinwazyjna oraz bezbolesna.

Duża czcionka Średnia czcionka Mała czcionka

Badanie USG tarczycy - wskazania

Badanie USG zalecane jest przede wszystkim wtedy, gdy podejrzewa się schorzenia tarczycy. Jest ono uzupełnieniem diagnostyki w momencie wykrycia pewnych nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych. Co ważne, należy wykonywać je także wtedy, gdy osoby spokrewnione z pacjentem chorują na schorzenia tarczycy, a u samego pacjenta istnieje podejrzenie obecności patologii. USG zalecane jest najczęściej wtedy, gdy widoczne jest powiększenie tarczycy oraz podczas problemów z przełykaniem. Badanie zaleca się również wtedy, gdy pacjent boryka się z dusznościami, które nie są wywołane schorzeniami dróg oddechowych. Dzięki USG można kontrolować też stany zapalne tarczycy bądź zmiany ogniskowe, które zostały stwierdzone we wcześniejszym badaniu. Ultrasonografię zaleca się też wtedy, gdy zauważalne są objawy niedoczynności bądź nadczynności tarczycy:

  • przyrost lub spadek masy ciała,
  • problemy z koncentracją lub rozdrażnienie,
  • drżenie rąk,
  • bladość i suchość skóry,
  • kołatanie serca,
  • spadek potliwości bądź nadmierna potliwość.

 

Badanie USG Warszawa - gdzie wykonać?

Najwyższej jakości usługi USG na terenie Warszawy świadczy REX MEDICA. Klinika nie wymaga skierowania od lekarza, a samo badanie wykonywane jest już w kilka minut. Co ważne, opis badania wykonywany jest w trakcie wizyty, dzięki czemu pacjenci nie muszą czekać, aby je odebrać. Całość odbywa się z zachowaniem wszystkich standardów higieny oraz procedur bezpieczeństwa. Badanie ultrasonograficzne wykonują doświadczeni lekarze z wieloletnim stażem. W centrum znajduje się nowoczesny sprzęt z pełnym zestawieniem sond, dzięki czemu każdy z pacjentów może uzyskać dokładny obraz tkanek. Komfortowe warunki badania oraz przyjemna atmosfera sprawiają, że wszystko przebiega bez stresu. 

 

USG tarczycy - przygotowanie i przebieg badania

Przygotowanie do ultrasonografii tarczycy nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie zachodzi tu potrzeba bycia na czczo, a co więcej - można wykonać je o każdej porze dnia. W REX MEDICA badanie trwa od kilku do kilkunastu minut. Poprzedzane jest ono wywiadem, który daje pełen obraz sytuacji lekarzowi - https://rexmedica.pl/badania/usg/usg-tarczycy. Podczas badania pacjent musi mieć osłoniętą szyję, bez biżuterii. Znajduje się on w pozycji leżącej, a lekarz przykłada głowice do jego szyi. Urządzenie pokryte jest żelem, który polepsza widoczność tkanek. W trakcie badania lekarz przesuwa głowicę w wielu kierunkach, aby dotrzeć do każdego miejsca na szyi i stwierdzić bądź wykluczyć patologie. Badanie jest w pełni bezbolesne.