ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Najczęstsze choroby u seniorów

Najczęstsze choroby u seniorów

Seniorzy często starzeją się nie tylko pod względem wyglądu. Mogą również doświadczyć wielu zmian w organizmie związanych z wiekiem, znanych jako zespoły geriatryczne.

Duża czcionka Średnia czcionka Mała czcionka

Zmiany te mogą prowadzić do rozwoju u starszej osoby powszechnych chorób, takich jak choroby serca, udar, cukrzyca i depresja. W tym blogu omówimy najczęstsze zespoły geriatryczne, ich najczęstsze przyczyny oraz sposoby, w jakie można pomóc chronić przed tymi chorobami swoich starzejących się bliskich.Uszkodzenie słuchu


Jest to spowodowane uszkodzeniem ucha wewnętrznego i występuje najczęściej u osób, które ukończyły 65 lat. Może być spowodowany przez infekcje, starzenie się i niektóre leki. Niektórzy ludzie mogą również doświadczyć ubytku słuchu z powodu narażenia na hałas, taki jak głośna muzyka lub hałas w pracy. Ubytek słuchu może powodować problemy z wykonywaniem podstawowych czynności, takich jak śledzenie rozmowy i rozumienie instrukcji. Jeśli zauważysz zmiany w słuchu swojej bliskiej osoby, skonsultuj się z lekarzem. Aparaty słuchowe mogą pomóc osobom z ubytkiem słuchu. Należy jednak pamiętać, że niektóre leki i produkty spożywcze mogą być nieskuteczne, gdy są spożywane przez aparat słuchowy.


Choroby serca


Jest to numer jeden wśród przyczyn śmierci zarówno u mężczyzn jak i kobiet po 65 roku życia. Ryzyko wystąpienia tej choroby wzrasta z wiekiem, ale nawet osoby w wieku od 35 do 64 lat mogą być zagrożone chorobą serca. Czynniki ryzyka dla chorób serca obejmują otyłość, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, bycie palaczem i posiadanie cukrzycy.
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby serca, należy schudnąć, ograniczyć spożycie alkoholu, rozpocząć zdrowy program ćwiczeń, obniżyć ciśnienie krwi i poziom cholesterolu za pomocą diety i ćwiczeń. Dołącz do programu zdrowia serca sponsorowanego przez gminny ośrodek zdrowia, aby otrzymać poradę na temat zdrowia serca i zmniejszenia ryzyka.


Udar


Udar mózgu to nagła utrata dopływu krwi do mózgu. Czynniki ryzyka obejmują nadwagę, wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę, wysoki poziom cholesterolu i silny stres. Udar może wystąpić w każdym wieku, ale najczęściej występuje u osób w wieku od 55 do 64 lat.
Ponieważ udar jest medycznym stanem zagrożenia, należy natychmiast zadzwonić pod numer 911, jeśli zauważysz którykolwiek z następujących objawów:
Trudności w mówieniu lub rozumieniu tego, co mówią inni
Nagła dezorientacja lub zawroty głowy
Nagła utrata równowagi
Nagłe problemy z widzeniem


Cukrzyca


Cukrzyca typu 2 staje się coraz częstszym schorzeniem u starszych dorosłych. Ten typ cukrzycy jest spowodowany długotrwałym wysokim poziomem cukru we krwi i występuje, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, hormonu, który reguluje poziom cukru we krwi.
Jeśli dana osoba ma cukrzycę, jest ona narażona na zwiększone ryzyko rozwoju poważnych powikłań, w tym choroby serca, udaru, choroby nerek, uszkodzenia nerwów i ślepoty. Istnieją trzy typy cukrzycy: typ 1 (zwany również cukrzycą młodzieńczą), typ 2 oraz cukrzyca ciążowa.
Aby obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę, należy stosować zdrową, zbilansowaną dietę zawierającą dużo owoców, warzyw i pełnych ziaren, utrzymywać zdrową wagę, regularnie uprawiać ćwiczenia fizyczne i ograniczyć spożycie alkoholu. Jeśli masz cukrzycę, porozmawiaj ze swoim lekarzem, jak możesz obniżyć ryzyko poważnych powikłań.Depresja


Wiele osób doświadcza łagodnych lub umiarkowanych objawów depresji w miarę starzenia się. Jednak ciężka depresja jest bardziej powszechna u osób starszych. Ważne jest, aby mieć świadomość, że istnieje różnica pomiędzy byciem nieco przygnębionym, a doświadczaniem depresji. Bardzo przydatne w walce z tą chorobą będą gry dla seniorów.


Starzenie się wiąże się z wieloma zmianami, w tym zmianami w naszym mózgu, które mogą wpływać na nasz nastrój. Zmiany te mogą powodować, że dana osoba czuje się smutna lub "przygnębiona". Ważne jest, aby porozmawiać z ukochaną osobą o tym, jak się czuje, aby mogła otrzymać wsparcie, którego potrzebuje. Możesz pomóc bliskiej osobie rozmawiając z nią o depresji, pozostając aktywnym i zdrowym oraz unikając leków, które mogą pogorszyć jej samopoczucie. Możesz również pomóc szukając wsparcia dla siebie.