ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Kogeneracja CAT – wydajny i oszczędny sprzęt do produkcji energii

Kogeneracja CAT – wydajny i oszczędny sprzęt do produkcji energii

Ciepłownie i elektrociepłownie funkcjonujące w oparciu o węgiel lub inne, tradycyjne źródła energii powoli odchodzą w niepamięć.

Duża czcionka Średnia czcionka Mała czcionka

 Chodzi nie tylko o duży ślad węglowy, a więc wysoką emisyjność CO2, która ograniczana jest międzynarodowymi umowami, ale także koszty produkcji energii. W dobie ciągłych podwyżek, każda inicjatywa ograniczająca kwoty wydawane na energię jest na wagę złota, dlatego specjaliści Enerii proponują wydajne i niezwykle wytrzymałe układy kogeneracyjne CAT. Sprawdzone i uznane na całym świecie silniki kogeneracyjne to szansa na produkcję dwóch rodzajów energii jednocześnie, przy znacznym ograniczeniu zużycia paliwa. Agregaty gazowe są dobierane indywidualnie do charakteru działalności, dlatego produkują one dokładnie tyle energii elektrycznej i ciepła, ile potrzeba, by zapewnić funkcjonowanie danemu podmiotowi.

Zalety układów kogeneracyjnych CAT od Enerii

                Wśród oczywistych zalet, w pierwszej kolejności należy wspomnieć o wysokiej wydajności układów kogeneracyjnych CAT. Skojarzona produkcja prądu i ciepła odbywa się dzięki najwyższej jakości podzespołom. Zasady działania są stosunkowo proste – regularna praca silnika napędzanego gazem to wprawianie w ruch tłoków. Produkują one ciepło, a jednocześnie, dzięki prądnicy powstaje energia elektryczna. Układy kogeneracyjne CAT zapewniają niskie zużycie paliwa, ale także niewiele produktów jego spalania, co niezwykle korzystnie wpływa na neutralność klimatyczną i zmniejszenie śladu węglowego.

                Kolejna ważna kwestia to kompaktowość układów kogeneracyjnych. W zależności od indywidualnego zapotrzebowania energetycznego oraz charakterystyki inwestycji, specjaliści Enerii wybiorą spośród wielu możliwości. Jednostki o mocy od kilkudziesięciu kilowatów z powodzeniem wystarczają, by wytworzyć jednocześnie ciepło i prąd dla niewielkiej działalności. Te większe, o mocy znamionowej liczonej w megawatach to już jednostki przemysłowe, przeznaczone do ciągłej, wysokowydajnej pracy. Tego typu urządzenia najczęściej wykorzystywane są w elektrociepłowniach. Tam ich moc jest wykorzystywana w sposób optymalny.

Jak w praktyce działają układy kogeneracyjne?

                Kogeneracja to z definicji jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła. W praktyce, na przykładzie produkcji spożywczej można opisać to tak, że agregat kogeneracyjny zasilany gazem, jednocześnie ogrzewa pomieszczenie szklarni i dostarcza mu prąd, służący do pracy specjalnych lamp naświetleniowych. Oprogramowanie i osprzęt systemów kogeneracyjnych umożliwiają precyzyjną kontrolę temperatury oraz napięcia elektrycznego niezbędnego do osiągnięcia odpowiedniego poziomu naświetlenia pomieszczenia. Wszystko w oparciu o bardzo precyzyjny schemat faz wzrostu rośliny – na każdym etapie, najbardziej korzystne warunki są inne - operator systemu musi więc mieć możliwość korekty ustawień. Całość jest niezwykle intuicyjna. Więcej informacji znajdziemy na stronie internetowej https://eneria.pl/oferta/kogeneracja/.