ktotopotrafi.pl Wypracowania i lektury

Jak dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jak dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Wprowadzenie matematyki do przedmiotów obowiązkowych na maturze było szeroko komentowany wydarzeniem.

Duża czcionka Średnia czcionka Mała czcionka


 

Niewątpliwie jest to bardzo przydatna dziedzina wiedzy. Sprzyja między innymi kształtowaniu logicznego myślenia. Wielu maturzystom  jednak to właśnie matematyka sprawia najwięcej problemów na maturze dlatego warto jak najlepiej przygotować się do egzaminu dojrzałości. 

 

 

Co mogę zrobić ?

Sposoby na odpowiednie przygotowanie się do matury z matematyki

  1. Systematyczność - to jasne, że nie da się przyswoić całego materiału w kilka dni lub tydzień dlatego im wcześniej rozpoczniesz swoje przygotowania tym lepiej dla Ciebie. Oczywiście wiele też zależy od Twoich indywidualnych predyspozycji i poziomo umiejętności, które już posiadasz. 
  2. Podstawy - pamiętaj, żeby bardzo dobrze opanować podstawy. Dopiero to pozwoli Ci zabrać się za trudniejsze zadania i zagadnienia. 
  3. Kursy internetowe - jeżeli masz zaległości w nauce (a także w przypadku kiedy chcesz dowiedzieć się czegoś co sprawia Ci trudność), to zdecydowanie warto sięgnąć do internetu. Możesz znaleźć wiele bezpłatnych kursów i lekcji na dany temat, które usystematyzują Twoją wiedzę i rozwieją ewentualne wątpliwości. 
  4. Repetytoria - repetytoria maturalne to książki ułatwiające przygotowanie się do egzaminu. Znajdziesz w nich zadania wraz z rozwiązaniami i omówieniem krok po kroku, jak i dlaczego, należy postępować. Korzystając z repetytoriu warto wybierać te najbardziej aktualne, np. wydania z bieżącego roku. 
  5. Arkusze egzaminacyjne - arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat to świetne źródło wiedzy o tym, jakie są wymagania na maturze. Istnieje spora szansa na to, że zadania będą bardzo zbliżone do tych, które pojawiły się w poprzednich latach. To zdecydowanie jeden z najlepszych sposobów na to, żeby dobrze przygotować się do egzaminu maturalnego. 
  6. Zajęcia pozalekcyjne/ wyrównawcze - w wielu szkołach oferowane są bezpłatne zajęcia pozalekcyjne mające na celu przygotowanie uczniów do matury z matematyki. Warto skorzystać z takiej możliwości, szczególnie jeśli nie czujesz się pewnie w dziedzinach nauk ścisłych.
  7. Korepetycje - czasami dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnych korepetytorów, którzy przygotowują do egzaminów maturalnych. Oferują oni indywidualny program dostosowany do potrzeb i predyspozycji ucznia - chęć uczęszczania na korepetycje warto przemyśleć odpowiednio wcześniej. Da to szansę na znalezienie właściwego nauczyciela oraz przerobienie całości niezbędnego materiału jak np. funkcja liniowa. Niestety uczęszczanie na korepetycje wiąże się z dodatkowymi kosztami w postaci wynagrodzenia dla nauczyciela. 

Nie zapomnij!

Kiedy już przystąpisz do egzaminu maturalnego z matematyki pamiętaj koniecznie o tym, żeby na części pytań zamkniętych nie zostawiać żadnych pustych miejsc. Nawet jeżeli nie jesteś pewien prawidłowej odpowiedzi to lepiej zaznaczyć cokolwiek (zawsze jest szansa, że trafi się w prawidłową odpowiedź) niż nic, ponieważ puste miejsce automatycznie oznacza 0 punktów.